| LanguageMaster a întrebat:

Atunci când se bat două clanuri interlope, de ce intervine poliția?
Mai bine îi lasă să se omoare unii pe alții.

17 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ca sa isi faca datoria

suntserios
| suntserios a răspuns:

La cate intrebari despre drept pui pe aici cum de nu pricepi rolul de baza al politie in societate?

| Catrice a răspuns:

Da chiar asa sa-i lasam sa facă prăpăd pe unde trec, sa omoare pe aia de ajung întâmplător în calea lor, sa dea foc la case, mașini mai stiu eu ce. Dar asa e politia, trebuie sa se afle și ea în treaba ca a.tel se plictisesc săracii.

| Frank51 a răspuns:

Tocmai de asta intervine, sa nu moara asa multi.

| minrest a răspuns:

Pentru ca statul are monopolul violentei legitime; de fapt, chiar asta este una din cele mai bune definitii ale statului. Deasemenea, interlopii sunt cetateni, si au drepturi, de asemenea ca cetateni au anumite obligatii si restrictii, poate ca au si anumite fapte la activ pentru care trebuie sa raspunda in justitie.

| minrest a răspuns:

Pe fond, are dreptul sa foloseasca violenta numai statul, DAR in conditiile legii. Dar, e o problema reala cea ridicata de suntserios. Cum de investesti atat in studiul dreptului (lasam deoparte metoda), cu rezultate atat de slabe? Nu te intreb cu rautate, ce m-ar interesa ar fi sa indepartam blocajul.

| aXy99 a răspuns:

Pentru ca legea se aplica tuturor. Iar asta e valabil si cu atributiile de serviciu.

| Apokales a răspuns:

Pentru ca asa spune legea. Insa din perspectiva mea, intervin de prosti. Au fost cazuri in care s-au batut pentru o femeie ce practica prostitutia, de ce sa intervii pentru datoria care o are un clan fata de altul?
Mi se mai pare ca intervine, asa, prieteneste politia pentru ca la proxenetism si trafic de droguri sunt mana-n mana cu clanurile, altfel cum ar fi putut sa faca asa ceva?

| JicaContra a răspuns:

Sunt 2 motive:
1. ASA SPUNE LEGEA
2. legea spune ca violenta e interzisa pentru ca avem pretentia ca suntem tara civilizata, iar daca i-am lasa, am fi blamati international ca tara necivilizata, nu ar mai veni turisti, nu ar mai veni investitori, etc.

insa, dpdv personal sunt ABSOLUT DE ACORD CU TINE, ar trebui lasati sa se omoare dracu, scapam lumea de interlopi nenorociti.

| minrest a răspuns (pentru JicaContra):

Chiar asa sa fie, am scapa de ei? E timpul sa ne intrebam PENTRU CE se bat interlopii. Pentru teritoriul pe care sa practice ilegalitati, pentru a stabili care dintre ei vor comite un anumit tip de ilegalitate, pentru a stabili ce grup va da prioritate celuilat; adica intodeauna se bat pentru suprematie; daca s-ar putea bate intre ei cu impunitate, ar stabili repede ordinea de ciugulire la nivelul intregii tari, si atunci, ne-am confrunta cu un bloc interlop unic, organizat.

| JicaContra a răspuns (pentru minrest):

happy
tot argumentul tau e pe dos
1. SUNT PERFECT DE ACORD ca ar trebui controlati insa asta nu are nimic de a face cu bataia intre ei ci cu eficienta fortelor de ordine si a justitiei din rrrominica
2. NU are nici o importanta de ce se bat, pentru ca atunci cand termina VOR FI MAI PUTINIwinking

PS caps nu sunt "urlete" ci sublinieriwinking

| minrest a răspuns (pentru JicaContra):

1. Faptul ca un grup poate face ceva, ce este interzis, de exemplu sa se bata, fara sa fie pedepsit, arata ca este deasupra legii, ii da prestigiu; interlopii au mare nevoie de prestigiu, deoarece ei cer anumite lucruri de la oameni, fara a avea dreptul legal sa o faca. 2. O sa fie mai putini cu una sau doua ''sageti'' dupa o incaierare mai serioasa; se recruteaza altii, membrii clanului care a pierdut prea mult teritoriu si prestigiu sunt preluati de alte clanuri, poate chiar cel ce i-a batut; in ansamblu, creste venitul interlopilor, asa ca le creste si numarul. Ma rog! Este parerea mea.

| JicaContra a răspuns (pentru minrest):

Fiecare are dreptul la o parere
parerea mea e ca ma unge pe suflet sa vad interlopi cum se bat intre ei si mor, iar fiecare are dreptul la o parerewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum poti spune asta? Instigi la violenta si la anarhie. Trebuie sa existe o ordine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bravo, o întrebare care ar merita Premiul Nobel... pentru pace.

| Stropdeploaie a răspuns:

Stii de ce?
Pentru ca e posibil ca una din gasca sa fie aparata de politie!

| 1973191019982018 a răspuns:

Trebuie sa fin contra-violentei
Ura naste ura
Bunatatea naste bunatate
Imagineaza-ti un univers in care totul merge din ura in ura si din rau in mai rau iar rasplata va fi un chin mai mare.