| geronimo14 a întrebat:

Atunci cand suspectul are intre 14 si 16 ani, infractiunea ce face obiectul acuzatiei este cu certitudine comisa de suspect?
"În cazul infracţiunilor comise de minorii cu vârsta între 14 şi 16 ani,..., se dispune efectuarea unei expertize medico-legale psihiatrice,..."

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este vorba de certitudine sau incertitudine, aceasta se lamureste doar dupa urmarirea penala sau judecata.
Este vorba de faptul ca minorii intre 14-16 ani raspund penal doar daca se constata ca au avut discernamant la data savarsirii faptei. Tocmai pentru a stabili daca au avut sau nu discernamant este obligatorie expertiza medico-legala psihiatrica.