| Nickname1890 a întrebat:

Au cluburile dreptul de a iti impune o consumatie obligatorie? Aproape majoritatea cluburilor mari, atunci cand iti rezervi o masa iti spun consumatia obligatorie este de 1 sticla de X sau 2 sticle de X. Chiar am fost surprins la un moment dat cand mi-au spus ca obligatoriu trebuie sa consum 2 sticle de vodka sau whiskey de cate 100 lei fiecare iar cand am intrebat daca pot sa consum altceva in valoare de 200 de lei, mi-au spus ca nu se poate ca este obligatoriu sa consum acele 2 sticle. O alta data, intr-un alt club, nu dau nume la fel imi spusese ca este consumatie obligatorie de 2 sticle. Comandam prima sticla abia daca se termina pentru ca nu eram prea multe persoane si am incercat sa vorbesc cu ospatarul sa-l fac sa inteleaga ca nu are cine sa mai consume si a 2-a sticla si daca se poate sa nu o mai comandam. Raspunsul a fost," o beti sau nu o beti eu tot o trec pe nota de plata". Deci intrebarea este, legal, au dreptul sa-ti impuna ce si cat sa consumi la masa? Si astept raspunsuri din partea cunoscatorilor de drept, nu vreau pareri aiurea.

Răspuns Câştigător
| Justinianus a răspuns:

Condiţionarea vânzării unor mărfuri sau prestării unor servicii de cumpărarea altor mărfuri sau de prestarea de servicii este ilegală, conform articolului 1, litera c) din Legea nr. 12/1990 privind protejarea populaţiei împotriva unor activităţi comerciale ilicite (o găseşti uşor pe net). În cazul tău, clubul îţi impune ca, în schimbul serviciilor de divertisment (asta este denumirea lor legală) pe care ţi le furnizează, să cumperi anumite produse impuse de acesta. Trage singur(ă) concluzia...

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Normal ca au dreptul, orice nu este interzis de lege este permis si nu cred ca ti se lezeaza vreun drept in momentul in care ti se impune o anumita consumatie pentru a rezerva o masa. Privieste problema dintr-un alt punct si vei vedea ca practica este corecta: tariful pentru rezervarea mesei este 200 RON si include doua sticle de vodca; daca iti convine rezervi masa, daca nu iti convine nu o rezervi, daca vrei sa bei cele doua sticle le bei, daca nu poti renunta la ele, nu iti baga nimeni mana in buzunar si nici nu iti impune ce sa consumi la masa.

| IMC90 a răspuns:

Desigur ca au acest drept. Cluburile sunt societati comerciale cu capital privat. Proprietarii si directorii taie si spanzura in limita legii, nu li se poate impune nimic de catre nimeni. Este problema lor ce politica adopta atat vreme cat iti precizeaza clar ca este obligatorie consumatia.

| NewLife18 a răspuns:

Da,este normal, este politica clubului
daca este afisat(scris) undeva este f bine, daca nu...

| AliceThai a răspuns:

Eu n-as mai calca in clubul ala, imi par niste magari cu regula asta tampita.
Si, de fapt, nici legal nu cred ca este. Daca mai treci pe acolo si-ti pun aceeasi placa, suna la protectia consumatorului si reclama-i.