| Lovelypeaches100 a întrebat:

Au voie proprietarii apartamentului sa iti spuna cate persoane au voie sa stea in apartament? Are voie sa iti spuna daca ai voie cu animale in apartament?

Răspuns Câştigător
| LaraClarice a răspuns:

Da, unii proprietari procedează asa. Depinde pe cine găsești.
In mod normal nu ar trebui să îți impună, cat timp îi plătești chiria, îți plătești întreținerea și nu deteriorezi bunurile. Până la urmă dai o căruță de bani pentru a sta in confort, tu ar trebui sa hotărăști.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru LaraClarice):

Nu hotarasti tu, ca nu esti tu proprietarul. El hotaraste ce si cum. Daca nu-ti convine, nu il inchiriezi. Iar cu animalele, la fel.

| LaraClarice a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Pe banii mei hotărasc orice!
Iar lucrurile stau in felul următor, daca nu îmi convine înțelegerea nu închiriez de la respectivul. E pierderea lui.
Daca ai vrea sa închiriezi un apartament de 3 camere, și ți s-ar impune sa stai doar tu, nu cred că ți-ar conveni.
Nu vad de ce sa nu lași chiriașul să aleagă numărul de personal cat timp nu deteriorează apartamentul, își plătește întreținerea și nu deranjează, iar la final de lună îți intră o căruță de bani in buzunare.
Ar trebui sa existe legi care sa reglementeze asta.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru LaraClarice):

Exista legi, trebuie doar cunoscute.
In mare esti pe aceiasi unda cu mine. Dar propietarul poate pune restrictii: cele prevazuta de lege. Sau sa nu ti-l inchirieze. Aici merge si butada: n-ai ochi frumosi nu ti-l inchiriaza. Poti sa-l fortezi?
Iar referitor la bni, are si reversul: intai sunt bagati banii proprietarului bagati in locuinta, apoi banii tai de chirie.

20 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Dupa intrebarea ta inteleg ca tu crezi ca daca ti l-au inchiriat tie este al tau? Inseamna ca poti sa-l si vinzi? Cum adica sa faci in apartamentul (care nu este al tau) ce vrei tu? Doamne fereste!

| LaraClarice a răspuns (pentru Salontanul):

Nu ai înțeles bine întrebarea dacă ai ajuns la o astfel de concluzie.

| Salontanul a răspuns (pentru LaraClarice):

In primul rand nu cunosti legile dar vorbesti. Nu-mi spune mie ca n-am inteles ca nu sunt prostul tau! Jignesti fara sa gandesti! In contractul incheiat intre proprietar si chiriasi sunt specificate, printre altele, numarului de chiriasi si daca au voie cu animale sau nu. Potrivit legii, o marire a numului de schiriasi, se considera subinchiriere si "pe banii tai" poti plati despagubiri proprietarului. Citeste Noul Cod Civil (subinchirierea este interzisa si daca are martori te poate da in judecata) si apoi te bagi in discutii cu caracter legislativ!

| LaraClarice a răspuns (pentru Salontanul):

Am spus că nu ai înțeles întrebarea, nu am spus că ai fi prost și nu am jignit in niciun fel. Doar mi-am expus punctul de vedere așa cum și tu ai făcut.
Nu te enerva fara rost, că nu te-a deranjat numeni cu nimic.

| Salontanul a răspuns (pentru LaraClarice):

Sa-ti explic pe indelete: cand vrei sa-i spui cuiva ca nu esti de acord cu ideea lui nu-i spui ca n-a inteles o intrebare simpla. Ii spui ca nu esti de aceeasi parere, ii explici de ce si gata. Cand ii spui ca n-a inteles inseamna ca l-ai facut prost. Mai mult, eu nu-ti cerusem nici o parere. E parerea ta si parerea mea. Fiecare cu parerea lui. In final nici macar nu-ti ceri scuze ci continui sa spui ca ti-ai spus parerea ceea ce este cu totul altceva. O fraza sau propozitie cu parerea ta trebuia sa inceapa cu cuvintele: "Parerea mea..." Tu continui sa ma jignesti, persistand in a-mi spune ca sunt prost, ca nu inteleg. Recunosc! Cu alte cuvinde dar in esenta asta imi spui si o repeti. Bunicii mei, cand au facut liceul, au avut o materie la care invatai acest mod de exprimare ca sa nu-i jignesti pe ceilalti. Astazi, din pacate, nu se mai face asa ceva si se invata formule chimice, de algebra si algebra superioara, alte materii care nu au nici o legatura cu viata reala.

| LaraClarice a răspuns (pentru Salontanul):

Îți repet, nu am spus că ai fi într-un anumit fel. Daca nu înțelegi întrebarea, înseamnă că ești prost?
Cred că e o neînțelegere.
In ce privește modul de exprimare, inteleg că tu ai o anumită așteptare vis-a-vis de cum ai vrea sa ți se adreseze lumea, dar nu e nimeni obligat să îți facă pe plac.

| Salontanul a răspuns (pentru LaraClarice):

Asa este! In viata gasesti mai multe feluri de oameni: si educati, si needucati. Asta-i viata!

| Violleta2022 a răspuns:

Da, au voie!
Chiar este indicat sa scrie numarul de persoane in contract, iar tu ai obligatia sa respecti numarul declarat.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Normal.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Propietarul are dreptul ca odata pe luna sa verifice modul cum intretii locuinta, cum o folosesti.
Propietarul poate impune si unele conditii absurde chiriasului. Daca vrei asa, il inchiriezi, daca nu, nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca treceti in contract asa ceva, evident

| Lovelypeaches100 explică:

Ok, dar as putea avea invitati la mine in apartament, care ocazional sa petreaca noaptea acolo?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Lovelypeaches100):

Da, ai voie sa ai un musafiri de 1 noapte.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Lovelypeaches100):

Co o conditie: sa nu faceti petrecere, galagie, sa nu deranjati vecinii.

| DanaDaniellllla a răspuns:

Proprietarul poate să aleagă cui să închirieze apartamentul, cât și să aibă pretenții asupra numărului de chiriași și asupra animalelor de companie

| CataCatalin994 a răspuns:

Logic, sunt proprietari.

| VladAntonio a răspuns:

Da și Da