| xcwx a întrebat:

Aveti idee ce fel de plata iti face statul saptamanal pentru ca ai SRL activ? Am auzit ceva de genul asta, dar nu am inteles prea bine

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Statul nu iti da nimic. Tu va trebui sa platesti taxele la stat.

| Violleta2022 a răspuns:

Statul nu-ti da nimic daca ai SRL, tu esti ala care trebuie sa platesti lunar datoriile si taxele catre stat.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Da ti ai gasit cine sa te plateasca statullaughing de ce te ar platii statul? cand ei nu au bani sa repare țevile avem apă eece si calorifere la fel, murim de frig in case, cine ti a zis ca statul te plateste saptaminal de ce nu i ai cerut detalii? Sau mergi tu si intreaba la anaf sau la primaria de sectoir acolo aflii daca intr-adevar ai de luat bani de la stat sau ai de dat bani la stat.

| outsidethebox a răspuns:

Ca si in cazul discutiilor despre noile vaccinuri anti COVID-19, adica "nu exista fum fara foc", ai auzit tu ceva acolo in care exista o urma de adevar!
Anul trecut, pe fondul pandemiei, a existat o masura de intr-ajutorare (grant) a tuturor firmelor active, chiar si a celor fara angajati. Insa a fi avut o firma activa nu a fost o conditie necesara si suficienta, adica pe langa alte cerinte, firma activa trebuia sa aiba activitate, in urma careia sa fi inregistrat PROFIT in ultima rapirtare catre stat.
Ajutorul a fost in cuantumul de 2000 Euro, in RON. Deoarece se pare ca si in acest an se va da acest ajutor, cum intr-un an sunt 52 de saptamani, ar rezulta echivalentul a 38.64 Euro pe saptamana, platibili intr-o singura transa anuala.

| xcwx explică (pentru outsidethebox):

Eu am auzit ceva, doar ca suma era ceva mai mare de 38 de euro pe saptamana. acea firma are angajati si profit. poate acest grant se da mai mic sau mai mare in functie de firma?

| outsidethebox a răspuns (pentru xcwx):

Grantul respectiv era si sper sa mai fie inca, valabil pentru micro întreprinderi, intrebarea m-a facut sa ma gândesc la o astfel de firma, celelalte firme (mici?) mari si foarte mari au făcut obiectul altor granturi, deci alte conditii de finantare, particulare fiecareia. Ca sa reformulez: minim 30 si de Euro!