| darctron a întrebat:

Azi a fost ședința csat convocată de Iohannis, și practic nu s-a stabilit nimic concret, mă așteptam la o începere de recrutare in masă de pe acum (VOLUNTARĂ) sau introducerea armatei obligatorii pentru câțiva ani.
tot ce s-a putut până acum a fost crearea a 440 de locuri ca rezervist voluntar sa meargă la înaintare in caz de.
bravo înalților armatei✓✓✓!
voi ce părere aveți despre obligatorietatea armatei în perioade ca asta? (fără a fantastica, știm cu toții că costă prea mult statului)
ați merge? (daca nu sunteți deja rezerviști) ați votat în favoare?

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ceva inteleg din ce spui dar formulezi cam greu o fraza. Esti clasa a 12 sau a 10 a?
Iti este frica sa nu te ia in armată?

suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce acesta mobilizare? Nu are sensul, nu porneste nimeni un razboi cu Romania.

| johnnny123 a răspuns:

Cred că "așteptările" tale de la această ședință nu aveau absolut niciun fundament în realitate.

| Brizbriz a răspuns:

Iti doresti... NU?!? big grin
inca nu suntem in nici un razboi, si nici NOI nu suntem amenintati DIRECT cu razboiul, asa ca...

DE CE s-ar face mobilizare?!?

| Mopmop a răspuns:

La ce politicieni avem ne iau rusii pe sus si ne muta 1000 km mai incolo si ei abia se gandesc sa faca mobilizare!

| tudorvolcano a răspuns:

În războiul modern, soldații sunt aproape inutili.
E nevoie de:
- cercetători
- ingineri
- fizicieni
- companii care să producă produse de calitate pentru armată, care să reziste la orice temperatură
- inteligență artificială și specialiști în IT
- mult echipament, și un buget militar mare pentru a-l întreține, repara, etc.

Soldații sunt puși doar ca să asigure ordinea în teritoriile ocupate, DUPĂ ce artileria, dronele, și rachetele au ras de pe fața pământului armata inamică, împreună cu echipamentele lor.

În caz de război, nu se vor război soldații, ci avioanele, dronele, rachetele, scuturile anti-rachetă, radarele, inteligența artificială, și hackerii.

Armata în ziua de azi e mai degrabă o metodă de spălare pe creier a populației. Poți intra acolo liber, după ieși păpușă spălată pe creier, sclavul lor, carne de tun.

| RetardedRacoons a răspuns:

Parerea mea e ca n-am pierde cine stie ce savant daca ai merge in prima linie.

| TheDarkDragon a răspuns:

Nu stiu, daca traiam acum 100 de ani si inainte, eram de acord cu armata obligatorie pentru ca lumea era altfel. In ziua de azi conflictele se pot rezolva in mod diplomatic atata timp cat ai de aface cu oameni normali la cap, plus ca intr-un razboi pe bune nu cred ca s-ar mai lupta ca inainte, soldat vs soldat. Pe langa asta, se considera in discutie armata obligatorie, cum s-a mai pus si acum cativa ani din cauza problemei din Ucraina care sincer pe noi nu ne priveste. Avand in vedere ca multi locuitori ai Ucrainei de Est ar vrea sa faca parte din Rusia, doar ca statul e impotriva, nu vad rostul sa imi pun viata in pericol pentru asa ceva. Nu zic neaparat ca armata si in timp de pace ar fi un lucru rau atata timp cat ar fi o institutie corecta, sigura si bine pusa la punct, dar sunt sigur ca la noi in tara ar fi doar o bataie de joc si conditii mizere, avand in vedere restul insitutilor din Romania.

| Cehoslovacia a răspuns:

Lasa ma ca daca e ceva noi plecam si ne aperi tu laughing

| underArock a răspuns:

Asa breji si dornici de armata au devenit romanii. Abia astept sa vad cum trag in tancuri rusesti cu pistoale Carpati.