| Remus9811 a întrebat:

Azi am fost amendat pentru aruncarea chistocului pe jos cu toate ca nu l-am aruncat. Polițistul m-a văzut când fumam și a venit la mine pentru legitimare, mi-a luat datele și a plecat. Este posibil sa primesc vreo amenda acasă chiar dacă nu mi s-a făcut niciun proces verbal?

Răspuns Câştigător
| Remus9811 explică:

Atunci este valabil punctul 2 din raspunsul meu.
Daca primesti acasa p.-v.c. si consideri ca ai fost nevinovat poti face plangere contraventionala la judecatorie, in termen de maxim 15 zile de la data primirii acasa a p.-v.c. Trebuie sa ai 2 martori ca este adevarat ce spui.
Daca nu vrei sa faci plangere atunci ai tot 15 zile sa platesti numai jumatate din minimul amenzii, dupa aceea trebuie sa platesti intreaga amenda stabilita.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te contrazici singur. In prima fraza spui: "Am fost amendat..." si apoi in fraza de la sfarsit spui: "Este posibil sa primesc vreo amenda acasa..."
Care este situatia reala?
1. Daca ai fost amendat inseamna ca politistul a intocmit procesul-verbal de contraventie si ti l-a inmanat.
2. Daca nu ti-a inmanat pe loc p.-v.c. atunci este posibil sa nu te mai amendeze, eventual sa rapoarteze ca ti-a dat un avertisment, pentru acesta nu este nevoie de p.-v.c.
De asemenea este posibil si sa-ti trimita acasa p.-v.c., nu te poate amenda fara acesta.

| Remus9811 explică (pentru Ioandelasal):

Corectez, m-a abordat

| Remus9811 explică (pentru Remus9811):

Atunci este valabil punctul 2 din raspunsul meu.
Daca primesti acasa p.-v.c. si consideri ca ai fost nevinovat poti face plangere contraventionala la judecatorie, in termen de maxim 15 zile de la data primirii acasa a p.-v.c. Trebuie sa ai 2 martori ca este adevarat ce spui.
Daca nu vrei sa faci plangere atunci ai tot 15 zile sa platesti numai jumatate din minimul amenzii, dupa aceea trebuie sa platesti intreaga amenda stabilita.