| 1Chris1 a întrebat:

Azi am fost prins fara bilet impreuna cu alte 6 persoane. Controlorii au chemat Politia Locala si nu ne-au lasat sa coboram. Au venit ne-au luat datele si apoi au plecat, nu am semnat nimic. E prima data cand patesc asa ceva. O sa primesc amenda? De ce nu mi-au dat pe loc sa pot platii in 24 de ore?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod normal o sa primesti procesul verbal de contraventie acasa, bineinteles daca ai peste 14 ani, minorii sub 14 ani nu raspund contraventional.

| spy2o a răspuns:

Nu cred eu ca scapi fara.Nu e nevoie sa semnezi nimic, e de-ajuns ca te-au prins fara bilet si te-au identificat.La fel cum te prinde in trafic, cand esti cu masina.Iti face proces verbal, daca vrei semnezi doar ca ai luat la cunostina, nu ca esti de acord cu cele scrise mai sus."Ulciorul nu merge..." big grin Daca eram in locul tau tineam biletul in buzunar."Ma gandeam la ale mele, m-am lasat distras si am uitat sa compostez biletul.Dar uite, o fac acum!" laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Era o farsa. Sigur. Era imposibil sa nu te lase sa cobori daca era pe bune... poate.

| Exaizo a răspuns:

Au chemat politia locala? Pentru? Normal cand un controlor iese la servici, este obligat sa fie de fata un politai care da amenda, ci nu da cheme politia locala...
+ Daca nu ti-a dat amenda pe loc, nici nu ti-o mai da, v-au speriat doar cu gândul sa nu mai faceti asta. Stai linistit. happy

| ddddddd099 a răspuns:

Vroiau doar sa te sperie laughing daca era vorba de amenda fii sigur ca ti-o dadea pe locwinking te sfatuiesc sa stai calm ca nu se va intampla nimicwinking :*

| DenisDz96 a răspuns:

St calm k iti vine amenda in plic acasa...