| GabrielICG a întrebat:

Ba..deci. in seara asta eram cu bicla prin oras si am fost oprit de doi politisti, cu mangleala amandoi, bam! ma opeste si-mi cere actul de identitate, eu i-am spus ca nu-l am, si chiar nu-l aveam, acesta a spus ca-mi da amenda (900lei cred ca a spus), chiar putea sa-mi dea amenda pentru asta? Ps: daca treaba chiar e pe bune, cam jenant, in ce tara traim?!

27 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Traim intr-o tara civilizata in care datoria fiecarui cetatean este sa poarte intotdeauna actele de identitate asupra lui. Este foarte urat ce ai facut tu, sa nu mai iesi niciodata din casa fara buletin, este interzis si arata lipsa de educatie civica si civilizatie. Probabil te-au iertat si nu iti vor da amenda, tocmai fiindca e o tara in care inca nu sunt multe pericole si politistii pot trece cu vederea asemenea gesturi urate. Intr-o tara mai civiliozata, ai fi fost frumos invitat la sectie si tinut acolo pana venea cineva sa te identifice. Apoi ai fi platit si o amenda egala cu 3-4 salarii medii pe economie, pentru a invata ca obligatiile tale civile nu sunt mofturi.

| GabrielICG explică (pentru Brigaela):

Tocmai ce am venit de afara... si ce am vazut aici cand m-am intors... evul mediu.

| Freya1 a răspuns:

Daca iesiti seara pe strazi sau in prcur si patrula de politie vrea sa va identifice are dreptu.Deoarece poti sa fi fugit de acasa poti sa fi un hot sau un criminal care tocmai a comis o ilegalitate atunci seara sa nu mai spun ca vrea sa verifice daca esti minor si sa stie din ce zona esti si daca ce cauti la o anumita ora pe strazi.Pe langa faptul ca ai fi putut comite o ilegalitate atunci seara puteai foarte bine sa patesti ceva sau sa fi racolat si parinti sa te dea la disparuti a doua zi.Trebuie politia sa aiba o pista spre binele tau si a celor din jur

| GabrielICG explică (pentru Freya1):

Pe Stefan (Iasi) la o plimbare cu bicicleta pe la ora 8 seara, da... mare infractor laughing.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Freya1):

Daca politistii vor sa-l legitimeze ca asa au ei chef nu, nu au dreptul asta. In plus, intrebarea a fost daca ar putea primi amenda din cauza ca nu a avut actul de identitate la el. In fine, faptul ca nu ai inteles intrebarea si/sau nu cunosti legislatia nu este chiar surprinzator laughing Acum ca am mai dat un raspuns poti sa-mi mai dai un vot nefolositor+eronat ca vad ca iti place. Apoi poti binevoi sa folosesti optiunea de a ma ignora ca utilizator pentru ca ar fi foarte pacat sa "realizez" ca toate raspunsurile tale sunt eronate cel putin din punct de vedere gramaticalwinking

| Freya1 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Uite unde putrezeste inteligenta.Cine a infintat legislatia si gramatica...

| Freya1 a răspuns (pentru GabrielICG):

Pai esti culmea daca ai parut suspect tongue

| AnastasiaK a răspuns (pentru Freya1):

Infiintat* Interesant cum din 10 cuvinte cel putin unul il gresesti laughing Mai, ce sa zic, daca tu te simti bine si nu constientizezi stadiul in care esti, e perfect. Nu te pot invinovati de micul sentiment de tristete care ma cuprinde cand realizez ca oamenii ca tine au drept de vot fara a beneficia de un ajutor special in scopul educarii in prealabil. In schimb iti multumesc ca reusesti sa formulezi fiecare raspuns in asa fel incat sa ma amuzewinking

| Freya1 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Mie mila de viitori tai copii! Poate te pricepi tu la gramatica dar pacat ca doar atat.Am o presimtire ca cel mai vechi puscarias, curva din colt si droghistul de la marginea drumului vor fi copii tai

| AnastasiaK a răspuns:

Nu, nu-ti poate da amenda pentru ca nu ai actul de identitate laughing

Gasesti tot ce trebuie sa stii (si chiar mai mult) legat de legitimare aici:
https://andreivocila.wordpress.com/......-persoane/

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Tu ai citit ce ai recomandat sa lectureze? dar... ca orice terorist cu staif, ar fi de prost gust sa e legitimeze unor amarati de politisti din Romania. :'(

| GabrielICG explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Ba aici nu e vorba de refuz sau terorism, pur si simplu oamenii m-au oprit si cautau scandal, ca am trecut pe trecere ca nu stiu ce (ceea ce nu s-a intamplat) cand le atrageam atentia ca asta nu sa intampla ei o tineu lunga pe aia cu actul de identitate, chiar daca eu le-am spus ca nu-l am, si chiar nu-l aveam, dupa care ei au spus ca-mi dau amenda pentru ca nu-l am, ceea ce e o prostie... dupa ce ca nu avem nici macar o pista amarata te mai si deranjeaza politia. tara de doi lei. debea asteptam sa ma intorc iar acum debea astept sa scap de ea, in afara de familie, internet bun si fete frumoasa tara asta e egala cu 0.

| GabrielICG explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

PS: ei nici macar nu s-au legitimat.

| GabrielICG explică (pentru GabrielICG):

Probabil ca nici ei nu aveau actul de identitate asupra lor laughing)

| AnastasiaK a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Nu inteleg obiectiile. Nu am precizat nimic de terorism si nici nu am zis ca nu ar trebui sa se legitimeze. Ceea ce am spus este ca nu poate primi amenda din cauza faptului ca nu are cardul de identitate. Daca a comis vreo infractiune sau are cardul de identitate si refuza sa-l prezinte e cu totul altceva. Insa faptul ca nu a avut cardul de identitate cu el nu se poate sanctiona.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru GabrielICG):

Ca avem marlani in politie, jandarmerie, justitie : nu te pot contrazice.
1. avem obligatia sa respectam legile! sau 2. sa schimbam prin mijloace democratice ori populare, legile aberante!

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru GabrielICG):

Se poate presupune, in mod logic-vizual, ca daca purtau haine oficiale de politisti : ei erau reprezentanti ai statului care au datoria sa aplice legile; chiar daca acele prevederi legale ingradesc o mica parte dintre libertatile cetatilor onesti

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru GabrielICG):

Dar tu aveai actul care sa dovedeasca faptul ca esti detinatorul legal al bicicletei?winking laughing

| Raluca199427 a răspuns:

Faina treaba. Ai facut ceva de te-au oprit? Si cum iti poate da amenda daca tu nu ai buletinul la tine? Cum stiu ei ca tu esti chiar tu? laughing
Si cum zice Brigaela : 'Tara civilizata '... foarte urat ca nu ai buletin cand te plimbi cu bicicleta laughing

| GabrielICG explică (pentru Raluca199427):

N-am facut nimic, eu si amicu meu doar ne plimbam cu bicicletele, ei cred ca cautau cearta... tot o ardeau ca noi am trecut trecerea cu viteza si ca mergem pe strada cu masinile, dar nici vorba, nu se intamplase asa ceva, cand le-am atras atentia la treaba asta ei o dadeau la intors cu faza " actul de identitate" cu toate ca le-am mai spus de 2 ori ca nu-l am. laughing ce tara de rahat, sa vezi ce respectat esti in Danemarca ca biciclist, acolo mergi pe strada, ai pista ta... esti respectat de soferi (aici te injura toti), acolo lumea e foarte politicoasa, aici daca ii spui "hi"la un politist propabil ca-ti baga catusele. Am ajuns si eu la vorba aia " mwie garda!". laughing

| GabrielICG explică (pentru Raluca199427):

Sa-mi bag picioru de nu de la faze de genu imi vine sa ma mut in alte tari, am ajuns sa fim ca niste caini, fara zgarda nu e voie! Trist ca tot la gandire de genu am ramas, am observat ca in alte tari mai toata lumea are tatuaje, nu ii intereseaza vestimentatia prea mult, nu-si fac "palate", Romania e in urma cu 50 de ani cel putin.

| Brigaela a răspuns (pentru Raluca199427):

Cand mi-am luat eu primul buletin, pentru noi, cei de 14 ani, era un adevarat eveniment. Eram foarte nerabdatori sa luam buletinul, ni se parea un pas spre maturizare. Asa ca ne-am canalizat nerabdarea spre discutii interminabile despre schimbarile pe care le va aduce in viata noastra acest buletin, Evident, ca orice om, am citit intai de multe ori legea referitoare la buletine, ca doar nu era sa ne ducem ca prostii sa ne luam buletine fara sa stim ce obliugatii si ce drepturi implica asta. Si acolo scria clar ca orice cetatean are obligatia sa poarte oricand buletinul asupra sa si sa il arate organelor de politie la solicitare. Mie mi s-a parut inca de atunci o regula de bun simt si care ofera siguranta pe strazi (nu poate umbla orice indivd periculos, ca in tara nimanui), asa ca niciodata nu am parasit curtea (si acum scara blocului) fara buletin. Este prima obligatie cand detii buletin si nu am nici un chef sa ma fac de ras. Mi-ar fi o rusine cumplita sa fiu prinsa fara buletin, mi s-ar parea ca nu merit statutul de cetatean onorabil.

| Freya1 a răspuns (pentru Brigaela):

Corect dar explici degeaba daca observi

| Brigaela a răspuns (pentru Freya1):

Niciodata nu este degeaba. Uneori, oamenii refuza in prima faza sa inteleaga, fiindca le e greu sa renunte la ceea ce cred ei, dar ulterior, cei mai multi se gandesc si incep sa iti dea dreptate.

| Raluca199427 a răspuns (pentru Brigaela):

happy. E normal și logic sa ai ACTUL DE IDENTITATE mai ales in cazul in care se întâmpla ceva sa poți fi identificat ( Doamne ferește de așa ceva ). Dar pentru o plimbare cu bicicleta... e cât de cât absurd. Ce e așa in neregula sa fi prins fără buletin? Sunt șoferi care își uita permisul acasă! De unde știm noi ca el nu și-a uitat buletinul? Asta e pana la urma. Nu a avut buletinul, mare lucru, asta e problema anului, mai ales dacă el zice ca nu a făcut nimic pentru a fi oprit! Dar ma rog, nu intru in discuți!

| GabrielICG explică (pentru Brigaela):

Asta era acum 2000 de ani, lumea se schimba, mentalitatea ta tot la fel a ramas, trist.

| Brigaela a răspuns (pentru GabrielICG):

Pai cred ca mentalitatea ar trebui sa se imbunatateasca, nu sa se strice. Adica trebuie sa fim mai responsabili, mai buni cetateni, mai inteligenti. Nu mi se pare o schimbare corecta de mentaliotate dorinta de a fi mai prosti, mai iresponsabili, mai needucati. Daca vei merge vreodata intr-o tara occidentala, vei vedea ca acolo mult mai des esti legitimat pe strada de politie, tocmai fiindca ei pastreaza mai atent siguranta cetateanului si nu permit lipsa de responsabilitate civica.