| anonim_4396 a întrebat:

Bai oameni buni bai, ce urmareste udmr-ul? astia cind in balta cind in lac, unii maghiari se dau mari si tari ca e asa si pe dincolo si pe noi romanii ne fac cu oua si otet pe unde ne prind dar in politica o da cotita, de ce numai cei din covasna harghita si mures au ce au cu noi, sunt unguri si in cluj si in timisoara si oradea si arad si bucuresti dar sunt ai nostri conationali, daca te pune dracu sa te duci prin cele 3 judete mentionate mai sus mori de foameeeeee e e e, sirbii si bulgari de ce nu mai vor autonomie? sa ne fereasca sfintul ca tiganii sa ceara autonomie ca am rupt roata la caruta

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

UDMR urmareste, in principal, doua obiective foarte importante pentru conducerea lui: sa obtina cat mai multe voturi in alegeri, daca se poate toate voturile maghiarilor si sa participe la guvernare alaturi de partidul care a obtinut majoritatea in alegeri, indiferent care ar fi acesta. Din aceste obiective rezulta si pozitia lor ambigua, cu un discurs de opozanti, mai ales pentru urechile propriului electorat si sustinerea puterii, in schimbul unor avantaje. Cred ca restul este praf in ochii lumii. Numai bine!

| Hombre a răspuns:

@ioandelasal are dreptate, pe udemeristi ii intereseaza sa fie mereu la guvernare iar tiganii sa o crezi tu ca vor vrea vreo data autonomie, pai sunt ei in stare sa traiasca autonomi cand ei sunt din vrej atârnatori, unde mai cerseste si fura.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bre hombre bre, eu am zis sa ne fereasca sfintul