| 220V a întrebat:

BASARABIA pamant romanesc? eu sunt de parere ca da, voi?

14 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Pământul e românesc, populaţia actuală sigur nu.
Dacă vom anexa vreodată Basarabia, ar trebui să o facem după expulzarea întregii populaţii aflate acum pe acel teritoriu - populaţie care nu are absolut nimic în comun cu noi.
Sigur, rândurile de mai sus sunt de factură răbufnitor-naţionalistă.
Raţional, dacă stăm şi ne gândim, nu prea contează. Noi nu suntem în stare să dezvoltăm România aşa cum e ea acum: cu 19 milioane de locuitori şi cu suprafaţa actuală. Oare cum ne-am descurca dacă ne-am mări suprafaţa cu 30% şi populaţia cu cel puţin 3, 5 milioane de locuitori din care în mare parte necalificaţi şi candidaţi siguri la ajutor social?

| harciog a răspuns:

Cu arma in mina sau fara ea tot rusii hotarasc ce fel de pamint este Basarabia.

| fulgerul a răspuns:

Intrebare delicata.Dorostor si Dardanele, nu sunt pamat romanesc? Doua judete la bulgari.Ne batem pentru. o tara,cand noi nu putem recupera doua judete? Hai ma, ce facem? Ne dam la Russia mai comunista decat Cambodgia? Suntem mici, mult prea mici.

| 220V explică (pentru fulgerul):

Asa ii, suntem si o tara saraca, dar sti cum se zice, speranta moare ultima, sau nu moare de loc

| shadovv a răspuns:

Scopul Romaniei ca patrie este acela de reintregire a neamului. Multi cred ca am indeplinit acest concept la Marea Unire desii Basarabia este inca pierduta iar multi din acea zona nici nu mai realizeaza romanitatea lor. Sunt pro campaniei dar momentan este o problema secundara. Acum ne confundam cu alta mai mare: degradarea populatiei prin asimilarea ideeilor negative de la alte neamuri si spalarea pe creier! Basarabia Pamant Romanesc!

| SamSon a răspuns:

Idem!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vorbe inutile. Ai fi dispus sa mori cu arma-n mina pentru reintregirea neamului?

| 220V explică (pentru anonim_4396):

DA iti zic sincer, da as vrea sa mor atunci cand voi vedea ca s-a reintregit Romania, sa mor linistit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este pamant romanesc, asa cum sunt multe pamanturi luate cu japca de marile puteri. Acum, te intreb eu: cum putem fi lupi intr-o lume plina de caini?
http://www.youtube.com/watch?v=9q72fl3QWFo

| WldWld a răspuns:

Eu zic ca da :d

| 220V explică (pentru bug94):

O sa ma intorc in tara si cand se mai organizeaza asa ceva ceniti si ma luati si pe mine

| Bloguldepoveste a răspuns:

Absolut xD

| dehex a răspuns:

Sunt de acord! BAsarabia pamant romanesc!