| LdeGm a întrebat:

Bun. Am o intrebare legata de spray-ul cu piper/lacrimogen. Eu, avand varsta de 14 ani, am voie sa-l achizitionez cat si sa-l folosesc NUMAI in situatii de legitima aparare?

"Codul Penal prevede, la art. 372, faptul că portul sau folosirea fără drept a obiectelor periculoase la adunările publice, la manifestările cultural-sportive, în locurile special amenajate şi autorizate pentru distracţie ori agrement sau în mijloacele de transport în comun se pedepseşte cu închisoare de la şase luni la doi ani sau cu amendă. De asemenea, portul sau folosirea acestor obiecte în instituţii publice se pedepseşte cu închisoare de la unu la trei ani sau cu amendă.
Prin obiecte periculoase se înţelege cuţit, pumnal, arme neletale care nu sunt supuse autorizaţiei, dispozitive pentru şocuri electrice sau cu substanţe iritant-lacrimogene sau cu efect paralizant.
Altfel spus, atât spray-ul paralizant, cât şi bastonul telescopic, dar şi dispozitivul cu electroşocuri sau alte dispozitive asemănătoare nu trebuie să le aveţi în poşetă sau în buzunar dacă vă aflaţi într-un mijloc de transport în comun, ori la teatru, restaurant, club, târg, spectacol sau orice altă adunare publică.
În schimb, este perfect legal să le aveţi în poşetă ori în buzunar atunci când vă îndreptaţi de la muncă spre casă şi invers, folosite în legitimă apărare.
Ce se întâmplă, însă, în momentul în care le folosiţi? Nu veţi fi traşi la răspundere dacă le utilizaţi în legitimă apărare, şi, „este în legitimă apărare acela care săvârşeşte fapta pentru a înlătura un atac material, direct, imediat şi injust, îndreptat împotriva sa, a altuia sau împotriva unui interes public şi care pune în pericol grav persoana sau drepturile celui atacat ori interesul public". „Se prezumă că este în legitimă apărare şi acela care săvârşeşte fapta pentru a respinge pătrunderea fără drept a unei persoane prin violenţă, viclenie, efracţie sau prin alte asemenea mijloace, într-o locuinţă, încăpere,
dependinţă sau loc împrejmuit ori delimitat prin semne de marcare."

Deci, in concluzie, care este raspunsul?

Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

E legal sa detii, nu e legal sa il porti la tine atunci cand sunt multi oameni in jur, ca daca il scoti si dai dupa cineva sau ti se fura si da altcineva in multime, mai multi oameni o sa fie afectati, pentru ca se raspandeste, nu da doar in fata. Deci unde e adunare de oameni e stric interzis sa dai, sau in spatii inchise.
Poti sa-l folosesti daca mergi noaptea singur pe drum si vine cineva si te agreseaza, daca esti singur pe o alee... Daca sunt mai multi oameni in jur, nu.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, ai voie sa-l achizitionezi si sa-l folosesti in situatii de legitima aparare.
Nu-l poti avea la tine in locurile si la evenimentele prevazute de Codul penal si nici sa-l folosesti fara drept.