| xRaulll a întrebat:

Acum 4 zile in jurul orei 3 noaptea in apropierea unui club un tip pe care nu il cunosteam a inceput sa-mi faca semne sa plec de acolo el crezand ca eu vreau sa intru in clubul respectiv dar eu de fapt nu aveam intentia de a intra in club eu vazand ca imi face semne sa plec de acolo nu l-am bagat in seama si m-am dus putin mai departe nebanuind ca el cauta scandal. Stateam pe telefon si el din nou imi zice si imi face semne sa plec de acolo pe motivul ca azi nu intram in club (niciodata nu am intrat in clubul respectiv iar eu nu-l cunosteam pe agresor) eu iar nu l-am bagat in seama si am continuat sa stau pe telefon dupa care el a venit la mine si mi-a zis ca de ce tot butonez telefonul iar eu tot asa nu i-am zis nimic dupa care mie si prietenului meu cu care eram ne-a zis sa ne punem in genunchi zicand ca ne bate pe amandoi deodata iar noi nu am vrut dar nici nu i-am zis nimic. Eu i-am zis doar ca e in stare de ebrietate si ca e mai bine sa fim ok si ca nu vrem scandal dupa care un baiat de acolo l-a vazut si la tinut pe agresor el devenind violent iar baiatul care la tinut mi-a facut semn si mi-a zis sa ma duc de acolo mie si prietenului meu si asa am si facut ne-am dus de acolo vreo 5 metri dupa care el a zis de ce umbli asa smecher si a venit la mine voind sa-mi dea un pumn eu l-am barat cu mana dupa care inca un pumn pe care tot l-am barat cu mana dupa care eu tot vrand sa evit o bataie m-am ferit de 2 ori dar cumva tot am primit cativa pumni si m-am ales cu o buza sfasiata care a trebuit cusuta si ambele arcade umflate iar in momentul in care am vazut ca nu am cum sa scap de el, el fiind foarte agresiv m-am aparat dandu-i 3 pumni in fata tin sa mentionez ca el nu are semne din cauza ca loviturile mele au fost doar pentru al opri. Dupa ce m-am aparat neavand alta alternativa el a incetat sa mai incerce sa ma loveasca. Dupa care m-am dus la urgenta dar din cauza ca nu m-am mai confruntat cu asemenea intamplari nici eu si nici membrii familiei mele, ei ( membrii familiei mele ) au zis ca e mai bine sa nu-mi fac probleme cu el din cauza ca pot fi asteptat pe strada de el sau de prietenii lui si sa fie mult mai rau sau ca el poate avea martori mincinosi cu toate ca nu a fost niciunul dintre prietenii lui acolo. La urgenta am zis ca am cazut datorita faptului ca familiei mele ii era frica sa nu sa nu se intample ceva mult mai rau cum ar fi sa ma astepte cu altii prieteni de-ai lui sau chestii de genul. Intrebarea mea este daca are rost sa il denunt avand un certificat medico-legal tin sa mentionez ca inca nu mi-am facut si ce s-ar putea intampla daca il denunt adica ce rezolv ma refer daca o sa aiba restrictie pentru a nu se mai apropia de mine sau ceva similar iar in legatura cu despagubirile daca are rost sa cer despagubiri sau nu iar daca da cat sau de ce depinde sau ar fi mai bine sa las lucrurile asa datorita faptului ca deja au trecut 4 zile dar asa eu nu am nici o garantie ca el nu ma va mai ataca sau nu va ataca pe altcineva tot asa nevinovat. Eu am un singur martor care este prietenul meu iar el nu are nici un martor si agresorul nu isi mai poate misca mana iar cineva a filmat chiar la sfarsit dar agresorului nu i se vede fata dar banuiesc ca oricum poate fi identificat, iar eu stiu cum il cheama si cum arata deci identificarea lui nu e o problema.Agresorul era in stare de ebrietate si poate chiar si drogat iar eu si prietenul meu nu am baut nimic care sa contina alcool si nici nu am fost drogati. Tin sa mentionez ca de la urgenta mi-au spus ca trebuie sa stau 7 zile pana sa imi scoata firele de ata din buza iar eu in timpul asta nu pot sa beau apa sau lichide decat cu paiul, iar de mancat nici nu se pune problema + cicatricea care o sa imi ramana. As dori un raspuns daca se poate, multumesc!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Scoate un certificat medico-legal si apoi fa-i plangere penala pentru infractiunea de lovire sau alte violente. In cadrul plangerii te poti constitui si parte civila si sa-i soliciti daune materiale si morale.

| mihai69 a răspuns:

Trebuie să mrgi la IML pentru certificat medico-legal.
Apoi cu un părinte de mână mergi la poliție şi depui plângere. Mergi şi la un avocat - poți să deschizi şi un proces civil pentru despăgubiri. Asta după ce se va încheia cel penal pentru lovire şi alte violențe.

| venividivici2017 a răspuns:

Du-te la politie, fa plangere si toate cele.Astfel de animale nu au ce cauta pe strada, locul lor este in puscarie sau de ce nu, aruncati in gropi comune cu cate un glont in cap!