| Caosti_Costin_1993 a întrebat:

Buna!
Acum câteva luni am mers la Orange pentru a rezilia un contract, la cei de la Orange mi-au spus ca trebuie sa mai platesc 3 luni ca sa nu platesc taxa de rezilere de vreo 1000 lei.
Au spus ca voi plati apoximativ 100 lei pe luna, si ca voi primi o tableta vonyno si un router wirles….
Am semnat o "cerere de rezilere" far sa o citesc ca nu mi s-a dat voie, am cerut un nr de inregisrare dar mi s-a spus ca am mult de asteptat pana o inregistreza.
La sfârsitul lunii am primit factura de 200lei, cand am sunat la Orange mi-au zis ca am prelungit contractul pe 2 ani fara accepul meu, fara ca eu sa primesc copie la contract.
Ce sa fac acum unde sa ma adresez?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te poti adresa protectiei consumatorilor sau judecatoriei, dar trebuie sa poti dovedi ca situatia este asa cum spui tu, ceea ce este foarte greu, aproape imposibil, avand in vedere ca ai semnat actul respectiv, care nu era cerere de reziliere. Cererea trebuia s-o faci tu, in scris si sa o depui la Orange, nu o fac ei.

| darrio2007 a răspuns:

Cand exista multi fraieri pe lumea asta asa se intampla mai mereu.Cum adica ai semnat si nu ti-a dat voie sa citesti? Pai puteai semna si condamnarea ta la moarte.Te-au fraierit.Plateste.Nu poti dovedi nimic, pentru ca semnatura ta apare pe act.

| Peridava a răspuns:

Cind ti s-au oferit tableta si routerul, ti-a spus ca se dau la un contract nou. In nici un caz cadou pentru reziliere. Te-ai lacomit la ele, acum platesti.