| Irene000 a întrebat:

Bună, acum o săptămână am luat o amendă de 100 de lei in autobuz deoarece n-am avut bilet si am pierdut acel proces verbal, am fost unde mi-a zis controlul ca pot plati amenda, adica la taxe si impozite si acolo i-am întrebat de unde pot lua alt proces verbal, iar ei mi-au zis ca de la transurb, acum daca merg la transurb ce le zic? Ca am luat amenda si am pierdut procesul verbal si sa-mi dea altul?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Le spui situatia si ca vrei sa-ti platesti amenda, din cate stiu se poate plati si la casieria firmei. Vezi sa nu depasesti termenul de 15 zile de la data amenzii, daca platesti in aceasta perioada vei plati numai jumatate din minimul amenzii, daca acesta este de 100 lei vei plati numai 50 lei.

| Irene000 explică (pentru Ioandelasal):

In orasul in care sunt nu stiu unde este transurb, asa ca am cautat pe o aplicatie, si scrie autobaza transurb, este bine? Adica acolo imi poate da copie dupa acel proces verbal?

5 răspunsuri:
| MacMagic a răspuns:

Da, spui că dorești să achiți amenda respectiva doar că ti-ai pierdut procesul verbal constatator, o sa se rezolve rapid, cand este vorba de plătit ceva către autorități, de obicei treaba merge „brici"

| Irene000 explică (pentru MacMagic):

Chiar merge sa achit acolo?

| simo111 a răspuns:

Buna! Si eu am luat azi o amenda, voiam sa stiu daca tot in termen de 15 zile se poate plati jumatate din amenda sau daca se plateste direct 100 de lei.

| Irene000 explică (pentru simo111):

Esti major/a? Da, tot in termen de 15 zile poti plati amenda la jumătate de pret.