| necunu27 a întrebat:

Buna all! Acum un de zile am avut permisul supendat pe o perioada lunga de timp si in acelasi timp m-am urcat la volan si am condus.Am oprit in peco si cam atat. Nu m-a oprit nici un agent nimic. Acum cateva zile mi-a venit citatie acasa sa ma prezint la sectia de politie din comuna in calitate de inculpat. Tin sa mentionez ca nu are nici o declaratie sau altceva. Proba mai este valabila in instanta da sau nu?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Probabil te a denuntat cineva
cine stie.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, proba cu camera de la statia de benzina este o proba valabila si accepta in instanta, asa ca poti fi condamnat penal si, daca esti condamnat, permisul de conducere iti va fi anulat.

| necunu27 explică (pentru Ioandelasal):

Chestia este ca doar m-a chemat sa lamurim si masina pe care am condus o nu era a mea... Baiatul ala nu a dat nici o declaratie si nici eu? Si dupa un an si 6 luni politia din comuna deschide dosarul?

| necunu27 explică (pentru Ioandelasal):

Camerele din benzinarie nu sunt pe domeniul privat? Oricum agentul are ceva cu mine mi-a zis doar sa vin sa lamurim

| Ioandelasal a răspuns (pentru necunu27):

Ce sa lamuresti?
Doar proprietarul masinii este chemat, cand masina este prinsa de o camera, sa spuna cine a condus-o in data si la ora cand a fost prinsa.
Probabil ca propriatarul a fost chemat si a spus cine a condus iar alta persoana te-a denuntat ca ai condus cand aveai dreptul de a conduce suspendat.
Si esti inca in interiorul termenului de prescriptie a raspunderii penale, pentru infractiunea respectiva acesta este de 5 ani.

| mi25 a răspuns (pentru necunu27):

Este pe domeniu privat, dar este de utilitate publica, deoarece are acces oricine.

| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, fotografia de la peco este dovada clara in instanta, fiindca ai urcat la volan si sofat fara permis de conducere.
In acest caz, esti pasibil de inchisoare 5 ani, fiindca ai condus fara permis auto.