| adsf3 a întrebat:

Am 14 ani si vreau sa merg la mama in Germania cu avionul. Din cate stiu, am nevoie de o procura semnata de ambii parinti. As putea merge cu tata la notar pentru a o semna, dupa sa o trimit mamei in Germania ca apoi sa o semneze si ea? Am nevoie de un raspuns foarte repede. Multumeeesc

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate asa. Tatal tau va face declaratia (nu procura) la un notar public din Romania iar mama ta o poate face la o reprezentanta diplomatica (Ambasada ori Consulat) a Romaniei din Germania si ti-o trimite prin posta sau curier rapid. Ambii vor indica in declaratii ca insotitor major va fi personalul de bord de pe avion. Vezi ca unele companii aviatice au o taxa pentru serviciul de insotitor major.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E nevoie de niște declarații făcute la notar. Tatăl tău o face aici în tara iar mama ta trebuie sa o facă în Germania și sa ți o-o trmita