| guy321 a întrebat:

Buna, am 15 ani fac 16 in iulie si as vrea sa plec din tara cu avionul neinsotit. Din cate am vazut pot cu blueair si cu tarom in schimbul unei sume. Pe langa mai am nevoie de o hartie de la notar prin care tutorele/parintii ma lasa sa plec. Mai nevoie de ceva? Plec in uk, in septembrie as vrea sa ma intorc, o sa vin cu un prieten major, ce hartii imi trebuie sa plec cu el? Am pasaport

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Avand pasaport este nevoie doar de declaratia notariala a ambilor parinti, prin care isi dau acordul sa pleci in M.B. si indica drept insotitor major personalul de bord de pe avion.
La inapoiere nu este nevoie, dar parintii pot indica in declaratie ca la inapoiere vei fi insotita de prietenul major.

| Evolution a răspuns:

Nu mai ai nevoie de nimic dar poti suna la relatii cu clientii la blue air si sa le spui ce ne-ai spus si noua si ei o sa te lamureasca daca mai trebuie sau nu ceva.
Succes si calatorie placuta!

| Violleta2022 a răspuns:

Pana la implinirea varstei de 18 ani, nu poti pleca neinsotit peste hotare!
Trebuie sa existe un adult cu tine, care sa te insoteasca, cu PROCURA NOTARILA semnata de ambii parinti.
Se mai poate si cu serviciu special platit companiei de zbor, care te preia in custodie si te plaseaza in mana unui tutore, la destinatie.