| Florin_Cristian_1994_wCAW a întrebat:

Buna,am 15 ani si sunt plecat in Italia si as vrea sa plec inapoi in Romania dar nu stiu daca pot trece la vama fara parinti. Ce spuneti?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, o sa poti trece, daca ai carte de identitate romana sau pasaport roman.
In schimb nu vei putea iesi din Romania, cat timp esti minor, fara parinti sau declaratie notariala de la ei si insotitor major.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, poti intra in tara fara parinti sau acordul lor.

Nu poti iesi din tara in schimb.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Doar pentru a ieşi din România ai nevoie de Declaraţia Notarială a părinţilor!
La intrarea în România nu este necesară acea Declaraţie.

Vezi alte detalii în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......-parin-ii/

Toate cele bune!

| ClanuTractoR a răspuns:

Desigur ca poți, dar în schimb nu poți iesi din țară, fiind minor.