| Mitu_Mihaela_1997 a întrebat:

Buna am 16 ai, in vara o sa fac 17 si vreau sa ma duc in Spania in vacanta pentru am vizita prietena, pot sa calatoresc singura cu avionul, chiar daca inca sunt minora?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti calatori singura daca ai o declaratie notariala autentica, data de ambii parinti, prin care isi dau acordul sa pleci in Spania si indica drept insotitor personalul de bord de pe avion.

3 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Conform legii 248/2005, minorii(pana in 18 ani neimpliniti),nu pot trece granita, fara un insotitor(parinte biologic/o persoana straina).
Daca vrei sa pleci, este bine sa te insoteasca un adult(unul din parinti/o alta persoana majora), tu avand CI(buletinul) si iti mai trebuie o procura de la notariat, daca mergi cu unul din parinti sa o persoana straina.

| Luckan110 a răspuns:

Am si eu un prieten minor care vine din Franta vara, si cand zboara, trebuie sa dea niste bani sa il insoteasca un personal al avionului

| anyway18 a răspuns:

Nu calatori singur/a