| Zazuzau17 a întrebat:

Buna, am 17 ani(fac 18 in curand), am terminat scoala profesionala, am decis sa fac liceul seral si sa lucrez in acelasi timp. M-am angajat prin somaj, de pe 1 august incep sa lucrez. Cei de la somaj mi-au oferit o prima de 750 de lei. Un prieten mi-a spus ca nu am dreptul la prima pentru ca am intrat la seral. Nu prea stiu cum sta treaba ca-s batuta in cap raulaughing) Nu stie nimeni ca am intrat la seral pentru ca nu m-au intrebat. Are dreptate prietenul meu?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Suma respectiva se numeste prima de insertie, in suma de 1.500 lei, jumatate la incadrare si jumatate la expirarea a 12 luni de munca si ai dreptul sa-l primesti, chiar daca urmezi liceul seral.