| Ingeras28lora a întrebat:

Am 17 ani si sunt in Anglia. Luna viitoare fac 18 ani si vreau sa stiu daca imi pot face buletinul aici. Mentionez ca nu este nici unul dintre părinți cu mine si nu am alte acte cum ar fi procura sau altceva decât buletinul care imi expira luna viitoare. Imi pot face buletinul aici? Cum si ce trebuie sa fac?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti obtine cartea de identitate in asemenea conditii.

| simpluone a răspuns:

În situaţia cetăţenilor români care au domiciliul în România şi se află temporar în străinătate, eliberarea cărţii de identitate se poate face prin intermediul altei persoane, pe baza de procură specială, autentificată la misiunile diplomatice sau oficiile consulare ale României din ţara respectivă. Problema este ca tu esti minora si nu stiu daca poti face procura! Cel mai bine e sa te interesezi la consulatul sau ambasada cea mai aproape de tine

| Chinaswab a răspuns:

Nu. Ai nevoie de domiciliu acolo, cetățenie engleză și de unul dintre părinți pentru a-ți schimba buletinul.