| KiLLiLL a întrebat:

Buna! Am am facut accident intr-o parcare privata cu un alt autoturism. Eu nu sunt de vina, doar ca nu am RCA deoarece este o masina care o folosesc doar pe camp. Doamna cu care am facut accident si-a facut masina pe CASCO si acum cei de la asigurari ma pun sa platesc 52.000 lei pentru daune si spun ca eu am fost de vina. Ce ma sfatuiti?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu esti vinovat de producerea accidentului nu trebuie sa platesti nimic, dar va trebui sa dovedesti asta si o poti face inclusiv cu martori, unul fiind celalalt conducator auto.
Daca nu poti dovedi esti bun de plata.
In orice caz ar fi bine sa consulti un avocat, care sa vada toate actele intocmite, chiar inainte de a fi dat in judecata.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cine a constatat ca nu esti vinovat? ati facut amiabila? sau cum a primit doamna respectiva autorizatie de reparatie?

| mihai69 a răspuns:

Cam complicată povestea, mai ales că ai omis multe detalii.
1. parcarea privată NU este drum public, deci nu e musai să ai RCA valabil ca să mergi prin ea;
2. Ca să își facă mașina pe CASCO, avea nevoie musai de autorizație de reparare. Cum a obținut-o? Dacă a fost în urma unei prezentări la Poliția Rutieră, ei ar fi trebuit să menționeze în actele întocmite și vinovăția fiecărui conducător. Dacă este așa, și e cum zici tu că s-a scris negru pe alb că NU ai fost tu de vină, firma de CASCO nu ar trebui să aibă vreo pretenție.
Oricum, ar fi bine să ceri un consult din partea unui avocat. Măcar pe avocatnet dacă nu față în față. Și să oferi TOATE datele de care dispui, ca să obții o opinie bazată pe fapte.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Si unde este latura legala a accidentului?
Ati facut amiabila? Ati declarat accidentul la politie?
Daca raspunsul este "NU", trebuie sa mergi abia acum sa declari accidentul, si sa ti se retina permisul pentru nedeclararea lui la timp (24h). Sper ca nu ai reparat masina.
Doamnei i se va retine de asemenea permisul si va intra in alte nasoale, pentru ca probabil a facut o constatare in care a mintit.

| Hammurabi a răspuns:

E un utilaj agricol? Sau e o mașină înmatriculată, cu număr de înmatriculare?