| figaro a întrebat:

Buna,am auzit la stiri ca in unele tari esti obligat sa lesi bacis la ospatari, a mai auzit cineva de asa ceva?
http://stirileprotv.ro/......acsis.html

Răspuns Câştigător
| inocentiuaugustin a răspuns:

Buna!
E o prostie de stire, prost facuta sau cu rea intentie.
Nu exista tara in care sa te oblige sa lasi bacsis. dar in multe exista ca un obicei in restaurante etc. daca vrei lasi daca nu, nu-i necaz dar o sa se uite stramb la tine daca asa e obiceiul locului.
in engleza, in cazul nostru la bacsis se spune ''tip'' e un acronim de la To Insure Promptness/To Insure Proper Service.
Ce au vrut ei sa spuna este ca acolo bacsisul se declara de catre cel care-l primeste si plateste un mic impozit pe el, nu ca pe cel de venit. adica ospatarul nu baga banul in buzunar pur si simplu si pleaca acasa cu el, inregistreaza si lasa cota de impozit.

| figaro explică (pentru inocentiuaugustin):

Pe mine mo enervat sitrea cand am vazut ca patroni de la nu mai stiu ce lant hotelier au venit cu proiectul asta doar ca sa schepe iei din TVA, pun gfreul pe angajati.

4 răspunsuri:
| Radu284 a răspuns:

Depinde de tara. In America, in unele state e obligatoriu, in altele nu. Si bacisul, peste tot in lume, e impozitabil, ca e venit. Dar e greu sa-l fiscalizezi, mai ales pe cel platit cu cash.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă te iei după ce scriu/spun ăştia de la ProTV n-ajungi bine.

| inocentiuaugustin a răspuns:

Nu e obligatoriu nicaieri in lume...
in alabama exista o rubrica pe nota de plata tip...si treci daca vrei.
ce naiba? nu raspundeam dca nu eram sigur.