| KimKimie42 a întrebat:

Bună! Am câteva nedumeriri în legătură cu concediul medical. Eu m-am angajat în urmă cu aproximativ 5 luni, fiind primul loc de muncă. M-am îmbolnăvit și acum este posibil să stau fie câteva zile acasă sau poate chiar o săptămână (urmează să iau legătura cu medicul de familie). Întrebarea mea este: îmi este permis să-mi iau concediu medical și să primesc 75% din salariu cum este normal? Sau stau practic pe banii mei pentru că încă nu am ajuns la 6 luni de muncă? Specific faptul că atunci când m-am angajat, contractul a fost semnat pe o perioadă determinată (de 6 luni), iar în urmă cu ceva zile am primit vestea că mi se va prelungi contractul cu încă un an, deci tot pe perioadă determinată.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Concediu medical poti avea dar nu vei primi indemnizatia de concediu medical, daca n-ai cel putin 6 luni lucrate din ultimele 12 luni anterioare concediului sau nu ai perioade asimilate, conform OUG 158/2005, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 8.(1) Stagiul de cotizare în sistemul de asigurări sociale de sănătate, prevăzut la art. 7, se constituie din însumarea perioadelor:
a) pentru care s-a achitat contribuţia asiguratorie pentru muncă;
b) pentru care s-a achitat contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii de către angajator sau, după caz, de către asigurat, respectiv de către fondul de asigurare pentru accidente de muncă şi boli profesionale sau bugetul asigurărilor pentru şomaj;
c) pentru care s-a achitat contribuţia prevăzută la art. 3 alin. (3);
d) pentru care persoanele sunt asigurate fără plata contribuţiei potrivit art. 3 alin. (2).
(2) Se asimilează stagiului de cotizare în sistemul de asigurări sociale de sănătate perioadele în care:
a) asiguratul beneficiază de concediile şi indemnizaţiile prevăzute de prezenta ordonanţă de urgenţă;
b) a beneficiat de pensie de invaliditate;
c) a urmat cursurile de zi ale învăţământului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normală a studiilor respective, cu condiţia absolvirii acestora cu examen de licenţă sau de diplomă organizat în prima sesiune. Dovada absolvirii cursurilor de zi ale învăţământului universitar se face cu diplomele eliberate de instituţiile autorizate, în condiţiile legii. Dovada duratei normale a studiilor respective se face cu diploma de absolvire, foaia matricolă sau cu adeverinţă eliberată de instituţia de învăţământ superior;
d) a beneficiat de indemnizaţie lunară pe perioada concediului de acomodare, potrivit Legii nr. 273/2004 privind procedura adopţiei, republicată, de indemnizaţie pentru creşterea copilului potrivit Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul şi indemnizaţia lunară pentru creşterea copiilor, aprobată cu modificări prin Legea nr. 132/2011, cu modificările şi completările ulterioare;
d^1) persoanele asigurate au realizat, în temeiul legislaţiei interne a unui stat membru al Uniunii Europene, al Spaţiului Economic European sau a Confederaţiei Elveţiene pentru care sunt incidente prevederile legislaţiei europene aplicabile în domeniul securităţii sociale, stagii de asigurare atestate prin intermediul formularului european privind totalizarea perioadelor de asigurare, eliberat de instituţia competentă la care acestea au fost asigurate anterior;"