| SomeoneReal5 a întrebat:

Am comandat un colet extern in valoare de aprox. 140 de lei iar cand mi-a fost livrat de un lucrator de la vama mi s-a spus ca am de platit si o suma in plus in valoare de 20 de lei pe langa TVA.Citisem pe internet ca la colete intre 10 euro si 150 de euro platesc doar TVA.Este o noua regula asta? Ati mai platit in genul?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este o noua regula, ci depinde din ce tara este coletul. La coletele din tari care nu fac parte din UE sau pentru care nu exista tratate pentru scutirea de taxe vamala mai trebuie platita si taxa vamala.

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Depinde și de conținutul coletului... Sunt categorii vamale diferite, cu taxe diferite.

| Radu284 a răspuns:

Zi mersi ca nu a fost trimis prin DHL, ca ti-ar fi cerut 100 lei in plus...