| Patricia201961 a întrebat:

Buna! Am dat sala de 2 ori și nu am luat-o deoarece am învățat doar de pe chestionarele de pe internet din mai multe părți ex drpciv, și tot felul ce aplicații! Nu m-au ajutat foarte mult deoarece mi-a căzut întrebări la sala pe care nici nu le-am văzut vreodată pe aplicații sau pe drpciv! Cum pot reuși cel mai bine sa învăț?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Iti recomand sa studiezi legislatia rutiera, in principal OUG 195/2002, rep. in 2006 si Regulamentul de aplicare, ambele cu md. si compl. ulterioare si abia apoi sa faci chestionare.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu ti-a spus nimeni pana acum ca INTAI trebuie sa inveti LEGILE si LEGISLATIA RUTIERA, ca sa stii a face chestionarele?

Daca vrei sa iei vreodata carnetul de sofer, pune mana serios pe cartea aceea de legislatie rutiera si invat-o de la, lege cu lege, ca sa stii sa raspunzi corect la intrebarile din chestionar.

| NLS a răspuns:

Cunosc o fata ce a dat de 7 ori.
Greseala ei: facea chestionare si incerca sa invete raspunsurile.

Nu exista ceva mai bun decat drpciv.Ro in materie de chestionare.
De acolo vin toate intrebarile, eventual schimba putin exprimarea, tocmai ca sa te motiveze sa nu le inveti mecanic, si mai schimba pe alocuri ordinea raspunsurilor.

Ca sa il iei, trebuie sa studiezi manualul de legislatie.
Daca e dificil sa il intelegi, intreaba profesorul de legislatie daca nu are dansul, sau daca nu cunoaste conspecte facute intr-un limbaj / exprimare mai putin sofisticat(a).

Eu am cumparat asa ceva de la un profesor, si mi-au prins foarte bine.
Am dat de 3 ori, din cauza traseului, am luat 25, 24 si respectiv 25.

| RoCkKiD a răspuns:

Daca nu cumva s-a schimbat treaba, pe drpciv dădeau teste similare cu cele de la examen. Cu puțin efort poți sa treci prin cam toate întrebările din baza lor de date dar tot trebuie sa știi putina legislație.

| mi25 a răspuns (pentru RoCkKiD):

Dupa ce invata legislatia.
Problema cu chestionarele este pentru a te verifica daca ai invatat legislatia si sa vezi ce nu ai retinut, nu ca sa inveti legislatia.

| RoCkKiD a răspuns (pentru mi25):

Teoretic asa e si admiterea la medicina, dar daca inveti toate intrebarile din carte tot poti sa intri primul. E la fel si pe dropciv.

| mi25 a răspuns (pentru RoCkKiD):

Teoretic se poate, dar practic se poate si rata. De ce Chestionarele se pot schimba. Si cand se schimba, aceste schimbari pot fi greu perceptibile.
Daca inveti legislatia, atunci doar o aplici la intrebare. Eu am facut 2 scoli de soferi si am dat doua examene: autoturisme si camioane la interval de 10 ani. Am luat sala la ambele cu puctajul maxim si orasul din prima. Nu sunt de profesie sofer.

| Yuoia a răspuns:

Aici e greseala voastra: invatati pe de rost niste intrebari cu raspunsurile lor.
Nu se face asa. Se invata legislatia. Sa intelegi "de ce se face dreapta si nu stanga". Apoi faci chestionarele, de verificare a ceea ce ai invatat. Numai asa vei trece.