| Fvdsdx a întrebat:

Buna! Am facut o rata pentru un telefon pe care am platit-o un timp, dupa locul meu de munca s-a inchis firma dand faliment si nu am mai avut nici o posibilitate sa o platesc. Recent niste angajati de la reteaua unde am facut rata au mers la bunica mea acasa (acolo unde am domicilul in buletin) si au amenintat-o ca daca nu o sa platesc o sa vina si o sa ii ia lucruri din casa in valoarea ratei.
Ma gandesc ca acest lucru nu este posibil dar as vrea sa stiu riscurile.
Multumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Au fost doar amenintari. Ai luat telefonul pe numele tau si numai pe tine te pot executa silit, nu o pot executa silit pe bunica ta, chiar daca ai domiciliul la ea.
Daca o mai ameninta sa-i ameninte si ea ca o sa le faca plangere penala pentru amenintare.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frimele de recuperare sunt niște cretini. Eu am avut abonament Vodafone pe care ulterior nu l-am mai plătit. Ani buni m-au bombardat cu emailuri prin care ma informa ca figurez cu datoria restanta de 800 RON și îmi oferea oportunități de a plăti în rate. Nu am băgat în seama. Anul trecut, după ani în care conf. Legii datoria s-a prescris, m-au dat în judecata. Mă rog, a fost o cerere cu valoare redusa. Din nou nu am băgat în seama, însă am salvat numărul de dosar și urmărit pe internet totul. S-a dat răspuns în lipsa mea, dar ce a fost în favoarea lor a fost numai parțial. Din cei 800 RON pe care ei mi cereau, instanta a dat dreptate pentru numai pentru 400 RON aici includ și taxele de judecată de 50 RON. Eu dacă le plăteam 800 RON, nu luam țeapă? Acum aștept sa ma execute silit, oricum au luat-o în brate. Asa ca nu mai baga în seama amenințările lor.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa vezi ce misto este cand vrei sa faci un alt imprumut sau credit bancar ori telefonic si iti este refuzat, fiindca esti pe lista "neagra" a rai platnicilor care nu mai pot lua credite. Atunci sa te vad!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Violleta2022):

Uite ca nu am nevoie de împrumuturi bancare. M-am învățat să nu ma mai întind mai mult decât îmi este cearceaful. Apoi abonament poți face, cu condiția să achiți garanție chiar și contravaloarea telefonului. Însă am mai multe beneficii pe cartelă.