Întrebare recomandată | SingleForOne a întrebat:

Buna!
Am gasit in job part time, si m-a programat la un interviu. Insa, in acelasi timp sunt angajat la un alt job full time. Poate sa imi dea cineva legea despre mai multe contracte individuale de munca, va rog?

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Articolul 35 din Codul Muncii. (cumulul de functii)
(1) Orice salariat are dreptul de a munci la angajatori diferiti sau la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea.
(2) Fac exceptie de la prevederile alin. (1) situatiile in care prin lege sunt prevazute incompatibilitati pentru cumulul unor functii.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului muncii, rep in 2011, citez:
"ART. 35.(1) Orice salariat are dreptul de a munci la angajatori diferiţi sau la acelaşi angajator, în baza unor contracte individuale de muncă, beneficiind de salariul corespunzător pentru fiecare dintre acestea.
  (2) Fac excepţie de la prevederile alin. (1) situaţiile în care prin lege sunt prevăzute incompatibilităţi pentru cumulul unor funcţii."
Totul este sa poti munci in ambele locuri.

| noroccota1000 a răspuns:

Buna!

Este nevoie sa iti trimita cineva Codul Muncii 53/2003 cu modificarile si completarile ulterioare, pentru asta este necesar sa dea cineva copy-paste la 280 de articole din lege, 281 daca socotim si aticolul de cand intra in viguare.
recomand situl http://www.codulmuncii.ro/, ar trebui sa fie la zi si de aici poti selecta articolele care te intereseaza.
Daca ai putea sa explici mai exact ce ai nevoie, incerc sa iti selectez articolele necesare.