| crisb a întrebat:

Buna
Am inteles ca dupa legea actuala poti sa intri dintr-un concediu de ingrijire copil in altul si primesti tot 85 % din salariu si pentru al doilea concediu de ingrijire copil.
Copilul meu face 2 ani in 15 mai 2010. Nelamurirea mea e : daca nasc pina in 15 mai pot intra direct in concediu ingrijire copil 2 sau trebuie sa nasc cu 42 de zile inainte ca copilul sa faca 2 ani ca sa pot lua tot 85 % din salariu? Ca am inteles ca cele 42 de zile de lauzie sunt obligatorii si nu am inteles daca trebuie sa le iau inainte ca copilul sa faca 2 ani sau pot si dupa fara sa imi afecteze forma de calcul al indemnizatiei.

Răspuns Câştigător
ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

Tocmai s-a adoptat legea in Camera Derutatilor potrivit careia, daca nasti in timp ce te afli in Concediul pentru Ingrijirea Copilului pana la implinirea varstei de 2 ani (CIC) vei primi indemnizatia de minim 600 ron pentru fiecare dintre copii, plus alocatia de 200 ron. In momentul in care primul copil implineste 2 ani, iese din plata, dar tu poti sa ramai in CIC pana si cel de-al doilea implineste aceasta varsta.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nasti in timp ce esti in copil 1, la momentul 15 mai 2010, cind trebuie sa te intorci la serviciu, faci cerere de suspendare pentru copil 2. Cele 42 de zile nu mai sint relevante. Poti, de asemenea, sa intrerupi copil 1 si sa soliciti suspendare pentru copil 2. Pt ca poti suspenda copil 1 cind vrei, nu e neaparat nevoie sa stai pina face 2 ani. Problema este ca pe adeverinta ti se vor solicita 12 luni consecutive anterioare nasterii copilului, iar in lunile in care esti in copil 1, pe adeverinta va aparea suma pe care o primesti ca indemnizatie, care este deja 85% din salariu.