| simo111 a întrebat:

Buna!
Am luat azi o amenda pentru ca nu aveam bilet in autobuz. Unde ar trebui sa platesc amenda de la transurb?
Pe amenda spune ca ar trebui 100 de lei, dar daca platesc in max 15 zile, amenda este de 50 de lei. Se aplica aceasta regula? Sau din prima trebuie sa platesc 100 de lei?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pe procesul-verbal de contraventie trebuie sa scrie unde poti face plata amenzii.
Daca platesti in 15 zile platesti numai jumatate din minimul amenzii, daca minimul este de 100 lei atunci trebuie sa platesti doar 50 de lei. Si aceasta ar trebui sa fie prevazuta in p.-v.c.