| laviniabeluska11 a întrebat:

Am lucrat un an si 4 luni in sistemul privat. Am semnat contract și nu am primit contract de muncă. Am văzut apoi că nu am fost asigurată medical o perioadă de 3 luni. Mi-am anunțat sefii că nu mai sunt obligată să stau în asemenea condiții și am plecat. La o zi m-am angajat intr-o alta instiutie, la stat. Eu sunt profesoară. Nu am avut probleme acolo. Nu am luat un legatura cu fostul sef si as vrea adeverința cu vechimea, dacă există așa ceva. Se poate ca el să îmi fi făcut ceva de abatere disciplinară că am plecat în condițiile pe care le am scris mai sus?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Du-te la firma la care ai lucrat si solicita adeverinta.
In orice caz, la plecare, trebuia sa-ti faci lichidarea de la firma, atunci ai fi aflat daca ai fost concediata disciplinar ori ti-au acceptat demisia, fara a solicita sa lucrezi perioada de preaviz. Poti afla si acum, soliciti actul de incheiere a contractului individual de munca ori te poti interesa si la ITM, desfacerea trebuie sa fie comunicata si la Revisal.

| laviniabeluska11 explică (pentru Ioandelasal):

Imediat ce am plecat m-am angajat în altă parte, bănuiesc că le apărea acolo dacă aveam ceva abateri si nu ma angajau, nu?

| darrio2007 a răspuns (pentru laviniabeluska11):

Nu conteaza ce spui tu. Trebuia sa iti faci lichidarea la zi de unde ai plecat. Mare greseala ai facut.

| laviniabeluska11 explică (pentru darrio2007):

Am adeverința cum ca nu mi-a fost plătită asigurarea timp de 3 luni de zile de la semnarea contractului. Nu e sueficient în caz de ceva?

| darrio2007 a răspuns (pentru laviniabeluska11):

Angajatorul este obligat de lege să-ţi elibereze o serie de acte în caz de demisie, însă numai dacă le soliciţi – documente necesare pentru atestarea activităţii desfăşurate de către salariat, durata activităţii, salariul, cât şi vechimea în muncă, în meserie sau specialitate, potrivit articolului 34, alineatul 5 din Codul muncii.

| Ioandelasal a răspuns (pentru laviniabeluska11):

Nu le apare nimic si obtin informatii despre tine doar daca iti cer recomandare de la vechiul loc de munca.

| barbar a răspuns:

Eu, pe vremea, când lucram in fabrică, primeam la fiecare 3 luni, hârtie, exact ca in cartea de muncă, să ne arate că au plătit asigurările, hârtie pe care puteai să o depui mai târziu la pensie. Fabrica era nemtzeasca! Asta, cu hârtia, se intamplaá din lipsă de Cărti de Munca! Cel mai probabil, ca, sef-ul, nu ti-a făcut nimic oficial, doar te-a pus să semnezi, si nu a mai ajuns la Fortele de Muncă. Doar acolo poti verifica, dacă a depus, abateri, etc.