| Gsaasg a întrebat:

Am nevoie de ajutor!
Peste o lună,trebuie sa părăsesc țara.
Pentru asta,imi trebuie procura,iar mama e plecata.
Mi s-a zis ca imputernicirea se poate face doar fata in fata la notar.
Intrebarea e... nu poate trimite si prin posta cum ca e acord ca sa pot pleca?
Va rog,raspundeti, e urgent!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Delegatia notariala (nu imputernicirea) se poate face la orice notar public din Romania. Daca este in strainatate se poate face la orice reprezentanta diplomatica (Ambasada ori Consulat) a Romaniei din tara unde se afla. In ambele cazuri, dupa ce o face, o poate trimite prin posta sau curier rapid.

| Violleta2022 a răspuns:

Se poate face Procura cu Pasaportul romanesc, la Consulatul sau Ambasada tarii unde este mama ta acum, si se poate trimite express prin posta.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă eşti minoră, ambii părinţi trebuie să dea o Declaraţie Notarială ( NU "procura" ) în care precizează că sunt de acord cu călătoria ta + TREBUIE să ai un însoţitor MAJOR!

Vezi detalii la linkul :
http://www.politiadefrontiera.ro/calatorie_2008/minori.php

http://www.notarcardasim.ro/......minorului/

În cazul în care unul dintre ( sau ambii ) părinţi este în străinătate, acesta poate întocmi Declaraţia la o Reprezentanţă Diplomatică a României ( Ambasadă sau Consulat ) din ţara respectivă!
Sau la un Notar public din acea ţară; dar, în general, la Notar este mai SCUMP + că trebuie tradusă în Limba Română...
Apoi îţi trimite Declaraţia ( în original ) prin Curier rapid sau Poştă!

Toate cele bune!

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Face procura unde e si ti-o trimite. Aici trebuie tradusa, legalizata. Ai nevoie de la amandoi parintii si de un insotitor major la iesire din tara.