| anonim_4396 a întrebat:

Buna happy
Am nevoie de o informatie daca poate cineva sa ma ajute. Am 15 ani si 2 luni si as dori ca de sarbatorile de iarna sa merg la niste rude in Portugalia. Vreau sa calatoresc cu avionu. Dar cum compania "tarom " nu face curse spre Portugalia, se merge cu compania "tap" din Budapesta. Vreau sa stiu daca la varsta mea pot sa calatoresc singura cu avionul. Daca raspunsul este DA as vrea sa stiu ce acte sunt necesare.

4 răspunsuri:
| alinutzacodruta a răspuns:

Da. poti calatori singura daca ai peste 16 ani...happy

| alinutzacodruta a răspuns:

Ooo abia acum vad ca ai 15 ani.laughing,,, deci nu poti...doar cu o persoana adulta.

| Cretzule a răspuns:

Sunt in aceiasi situatie numai ca eu plec in austria.

| adriana_sw33ty_angy a răspuns:

Buna. poti calatorii singura binenteles. dar pentru acest lucru parintii tai trebuie sa imputerniceasca un reprezentant al respectivei companii de zbor ( lucru pentru care trebuie sa si plateasca o anumita suma de bani ).de catre acel reprezentant vei fi insotita pana la destinatie... unde una dintre rudele la cere vei merge trebuie sa aiba de asemenea o imputernicire de la parintii tai cu termenul in care vei sta acolo. la aeroport trebuie sa te astepte acea ruda .sa prezinte reprezentantului imputernicirea parintilor tai si sa semneze cum ca ai fost luata in grija ei pe toata perioada in care vei sta acolo. de altfel si la intoarcere va trebuii sa fii insotita de catre un reprezentant al companiei cu care te vei intoarce. in rest banuiesc ca ai nevoie si de pasaportul tau personal ...pentru tarile europene nu mai este nevoie de pasaport dar nu stiu daca portugalia este inca in europa. sper ca ti-am fost de folos! mult succes!