| IoanaMaria587 a întrebat:

Buna. Am o întrebare, daca fata mea face 2 ani pe 19 februarie mai primesc indemnizatia luna asta?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O primesti pentru 19 zile din februarie, conform OUG nr.111/2010, privind concediul şi indemnizaţia lunară pentru creşterea copiilor, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 16.(1) Dreptul la indemnizaţiile prevăzute la art. 2 alin. (1), respectiv la art. 5 şi art. 9 alin. (4) şi (5) încetează cu ziua următoare celei în care:
a) copilul a împlinit vârsta de 2 ani, respectiv de 3 ani, în cazul copilului cu handicap;"