| anonim_4396 a întrebat:

Buna am o intrebare, Doresc sa plec in afara cu unii dintre bunici mama este acolo tatal aici intrebarea este, cam cat timp i ia mamei sa imi faca o procura la ambasada spaniei si sa o trimita aici? si cam in cat timp ajunge. Cand primesc procura tatal ce trebuie sa faca? din cate am inteles sa semneze ceva de genu imi puteti explica va rog frumos? Si inca ceva Pot pleca cu buletinul sau trebuie neaparat pasaport am 16 ani

Răspuns Câştigător
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus @Afroditt! Poți părăsi țara și cu cartea de identitate dacă aceasta este în bună stare iar fotografia corespunde cu realitatea.
Bunicii au nevoie de DECLARATII prin care-și dau acordul ca tu să călătorești în străinătate însoțită de bunici (nume prenume, CNP, documentul de călătorie), în care se va specifica durata călătoriei, ruta și locul de destinație.
Mama poate merge fie la un notar în străinătate care are dreptul de a supralegaliza cu APOSTILA DE LA HAGA, la care întocmește declarația. Apoi aceasta va trebui tradusă în țară la un traducător autorizat. Ori, mama ta va merge la Ambasada sau Consulatul Romaniei din țara în care se află și va da declarația acolo.
Tatăl tău va da declarația de acord la un notar în Romania (declarația va cuprinde datele tale, ale însoțitorului, și cum am spus, ruta, durata călatoriei, destinația).
Încă o precizare, aceste declarații trebuie cititte bine, astfel încât să nu strecoare erori de redactare (atenție la nume, prenume, data nasterii, etc)
Mari succese!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Mama ta trebuie sa dea o declaratie pe proprie raspundere(nu procura), autentificata de o reprezentanta a Romaniei in Spania(Ambasada ori Consulat) si nu de Ambasada Spaniei. Prin declaratie isi da acordul sa pleci in strainatate si indica ca insotitor major pe unul dintre bunici. Si tatal trebuie sa dea o declaratie pe proprie raspundere, autentificata de un notar public, cu acelasi continut si sa indice ca insotitor aceeasi persoana ca mama ta. Aceasta sa ia legatura cu reprezentanta si sa se programeze, va obtine declaratia la data programarii. Poti pleca cu cartea de identitate(nu buletinul), nu iti trebuie pasaport, daca pleci intr-o tara din UE. In sensul celor spuse de mine sunt prevederile Legii nr.248/2005, privind regimul liberei circulatii a cetatenilor romani in strainatate. Succes si numai bine!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ti-a facut o procura inteleg de ce nu ai putut iesi, este vorba de o declaratie pe proprie raspundere. Pentru lamurire redau prevederile legale aplicabile la situatia ta din L.248/2005:
"(1) Organele poliţiei de frontierã permit ieşirea din România a cetãţenilor români minori numai dacã sunt însoţiţi de o persoanã fizicã majorã, în urmãtoarele cazuri:
d) minorului care este titular al unui document de cãlãtorie individual sau, dupã caz, al unei cãrţi de identitate şi cãlãtoreşte însoţit de o altã persoanã fizicã majorã i se permite ieşirea în aceleaşi condiţii şi împreunã cu aceasta numai dacã persoana însoţitoare prezintã o declaraţie a ambilor pãrinţi sau,
dupã caz, a pãrintelui cãruia minorul i-a fost încredinţat prin hotãrâre judecãtoreascã rãmasã definitivã şi irevocabilã, a pãrintelui supravieţuitor ori a reprezentantului sãu legal, care sã cuprindã acordul acestora cu privire la efectuarea cãlãtoriei respective de cãtre minor, la statul sau statele de destinaţie, la perioada în care urmeazã sã se desfãşoare cãlãtoria, precum şi
datele de identitate ale însoţitorului respectiv.
(7) Declaratiile prevazute la alin. (1) lit. b)-d) trebuie redactate in doua exemplare si trebuie sa fie autentificate in tara de notarul public, iar in strainatate, de misiunile diplomatice sau oficiile consulare ale Romaniei ori, daca au fost date in fata autoritatilor straine, sa indeplineasca conditiile de supralegalizare prevazute de lege sau sa aiba aplicata apostila conform Conventiei cu privire la suprimarea cerintei supralegalizarii actelor oficiale straine, adoptata la Haga la 5 octombrie 1961, la care Romania a aderat prin Ordonanta Guvernului nr. 66/1999, aprobata prin Legea nr. 52/2000, cu
modificarile ulterioare. Un exemplar al declaratiei se pastreaza de catre insotitor, iar al doilea exemplar insoteste pasaportul minorului."
Poate mama ta ti-a facut declaratia la un notar strain si aceasta nu indeplinea conditiile de supralegalizare ori nu avea apostila.
Numai bine!

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Revin scuze, reiau, bunicii au nevoie de DECLARAȚII de acord din partea PĂRINȚILOR, da?

| IRINEL90 a răspuns:

Uff e mult de esplicat cel mai bine ia id si iti zic pe mess eueu197

| SSis a răspuns:

Pai ar fi trebuit sa plec acum 1 an si mi-a facut Procura prin notar etc si nu a fost buna ca ar fi trebuit sa fie Prin ambasada procura, nu prin Notar