| Abramovici1224 a întrebat:

Buna, am o intrebare : Ieri mi-a luat tata vitreg un apartament, el mai are un baiat in Israel, 2 nepoti si pe nora lui, ieri am fost la notar si am facut actele. Vreau sa aflu un lucru, eu nu prea ma pricep pe partea juridica. Va atasez aici o poza sa imi spuneti sa inteleg si eu. Apartamentul este al meu in totalitate in momentul de fata? Sau poate sa atace familia lui din Israel acest contract de vanzare-cumparare? Mentionez mi-a spus Avocatul ce a facut el se numeste ca si o donatie si daca nu depaseste un sfert din averea lui nu are ce sa imi faca nimeni. Si 25 de mii de euro nu este un sfert din averea lui. Astept raspunsuri cat mai concrete. Multumesc! https://ibb.co/pzqYy4G

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, apartamentul este al tau, tu fiind titular al dreptului de proprietate iar tatal vitreg are dreptul sa locuiasca in acest apartament pe toata durata vietii lui.
Din fragmentul de contract publicat rezulta ca ambii ati cumparat acest apartament, asa ca familia din Israel nu are ce sa faca, mai ales ca, din ce spui, nu s-a incalcat rezerva succesorala. Codul civil roman prevede ca rezerva succesorala este de 1/2 din valoarea bunurilor decedatului, asa ca este in regula.

| Abramovici1224 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc, m-am speriat ca m-a amenintat nora tatalui ca ma da un judecata laughing ca eu nu apartin de familia lor dar cine mi-a luat eu ii spun tata ca el m-a crescut de mic si omu din contul lui bancar mi-a cumparat. O zi buna

| Ralena a răspuns:

Scoate un extrac CF de informare. Acolo la proprietar (rubrica 2) vei aparea singur. La sarcini (rubrica 3) va aparea tatal vitreg cu uzufruct. Nu au ce sa faca ceilalti copii, dar nici tu nu poti sa vinzi sau sa ipotechezi fara acordul uzufructatului.

| Abramovici1224 explică (pentru Ralena):

Nu am voie sa fac nimic timp de 5 ani de zile. Dar oricum nu vreau sa fac nimic happy Multumesc deci pot sa stau linistit.