| ionlavinia1994lavi a întrebat:

.am o intrebare permisul de conducere mi-a fost anulat printr-o hotarare judecatoreasca pentru cinducere sub influienta bauturilor alcoolice dupa cat timp pot de la hotararea ramasa definitiva si irevocabila da examenul pentru redobandirea permisului?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 195/2002, republicata in 2006, citez:
"ART.116. (1) Persoana al carei permis de conducere a fost anulat ca urmare a ramanerii definitive a unei hotarari judecatoresti de condamnare pentru una dintre faptele prevazute la art. 114 alin. (1) si la art. 115 alin. (1) se poate prezenta la examen pentru obtinerea unui nou permis de conducere, pentru toate categoriile avute anterior, dupa caz, daca a intervenit una dintre situatiile urmatoare:
a) au trecut 6 luni de la data executarii pedepsei amenzii sau a pedepsei in regim de privare de libertate ori la locul de munca;
b) a trecut un an de la data gratierii pedepsei sau a ramanerii definitive a hotararii judecatoresti prin care s-a dispus suspendarea conditionata a executarii pedepsei ori suspendarea executarii pedepsei sub supraveghere;
c) a intervenit amnistia;
d) interzicerea dreptului de a exercita profesia sau ocupatia de conducator de autovehicule, prevazuta la art. 64 lit. c) din Codul penal, a expirat sau a fost revocata."

| mgtow a răspuns:

Soferii care sunt depistati la volan sub influenta bauturilor alcoolice, in cazul in care fapta nu constituie infractiune, vor avea permisul suspendat o jumatate de an si vor primi o amenda prevazuta la clasa a V-a de sanctiuni (21-50 de puncte-amenda) daca sunt la prima abatere de acest gen, potrivit proiectului noului Cod rutier postat pe site-ul Ministerului Afacerilor Interne.

"Constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a V-a de sanctiuni si cu aplicarea sanctiunii complementare a suspendarii exercitarii dreptului de a conduce pentru o perioada de 180 de zile savarsirea de catre conducatorul de autovehicul sau tramvai a uneia din urmatoarele fapte: (...) conducerea unui autovehicul sau tramvai de catre o persoana aflata sub influenta bauturilor alcoolice, daca fapta nu constituie, potrivit legii, infractiune", se arata in actul normativ postat pe site-ul MAI, care modifica si completeaza OUG 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice.

Totodata, daca soferul aflat in stare de ebrietate a produs un accident din care au rezultat pagube materiale, fara ca fapta sa constituie infractiune, va primi o amenda incadrata la clasa a VI-a de sanctiuni (51-120 puncte-amenda) si i se va lua permisul pentru un an. "Constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a VI-a de sanctiuni si cu aplicarea sanctiunii contraventionale complementare a suspendarii exercitarii dreptului de a conduce pentru o perioada de un an, savarsirea de catre conducatorul de autovehicul sau tramvai a uneia dintre faptele prevazute la art.105 alin.(2) literele a) si d) daca au avut ca urmare producerea unui accident de circulatie soldat numai cu pagube materiale", prevede proiectul MAI.

In cazul in care conducatorul auto comite aceeasi abatere intr-un interval de trei ani de cand si-a recuperat permisul, sanctiunile se majoreaza. Astfel, el va ramane fara permis timp de un an daca a fost prins la volan in stare de ebrietate si doi ani daca a produs un accident din care au rezultat pagube materiale.

"In cazul in care conducatorul de autovehicul sau tramvai savarseste, intr-un interval de 3 ani de la data expirarii ultimei perioade de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce autovehicule aplicata pentru savarsirea uneia din faptele prevazute la art. 100 alin. (3), art. 101 alin. (3), art. 102 alin. (3), art. 105 alin. (2) si art. 105 alin. (1) si (2), o noua fapta de acelasi fel, perioada de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce autovehicule se majoreaza cu echivalentul perioadei de suspendare prevazuta pentru fapta respectiva", se arata in proiectul actului normativ.

Au fost modificate si clasele de amenzi. Clasa I prevede 2 sau 3 puncte-amenda; clasa a II-a - 4 sau 5 puncte-amenda; clasa a III-a - de la 6 la 8 puncte-amenda; clasa a IV-a - de la 9 la 20 puncte-amenda; clasa a V-a - de la 21 la 50 puncte-amenda si clasa a VI-a - de la 51 la 120 puncte-amenda. Punctul-amenda este 10% din valoarea salariului minim pe economie, adica 80 de lei.

Daca e prima abatere dupa 6 luni il poti recupera.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da de ce vrei sa il mai iei? un pericol mai putin pe strada.

din pacate ai voie sa dai examenul la 1 an dupa ce hotararea a ramas definitiva.