| Constantin_Irina_1986 a întrebat:

Am o intrebare:pot primi amenda Ratb doar pe baza cardului de calatorie? Mi s-a intamplat astazi sa nu imi fie validata calatoria desi eu am fost ferm convinsa ca acea culoare verde a validatorului e de bine. Motiv pentru care in momentul cand au urcat controlorii am si dat cardul. surpriza:nu era validat. a inceput o mica discutie intre mine si ei finalizata ca ei coborand din autobuz cu cardul meu iar eu dc imi vroiam cardul trebuia sa ii urmez sa le dau CI si bani (mai ales bani). Mi-au zis ca imi vine amenda acasa pe baza cardului. Teoretic e posibil pentru ca datele mele sunt pe card. dar nu s-a intocmit PV, nu au martori... daca o amenda se poate lua pe baza unui card inseamna ca orice card gasit/retinut de controlori e o sursa de venit...pentru ei, nu?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca pe card exista datele necesare a fi trecute in procesul verbal - nume, prenume, adresa - atunci poti primi. Procesul verbal se poate intocmi si ulterior.
Dupa primirea acestuia, daca esti nemultumita, poti face plangere contraventionala, in termen de 15 zile de la primirea procesului verbal. Numai bine!

| Constantin_Irina_1986 explică (pentru Ioandelasal):

Dar pe acel Proces Verbal trebuie trecuti si martorii, nu? Iar acesti martori nu pot fi colegii controlori.
Si sunt curioasa cine imi va inapoia mie cardul si banii ce ii aveam pe acesta. Daca au dreptul sa retina cardurile RATB presupun ca au obligatia sa il si restituie la momentul infaptuirii "dreptatii", nu?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Constantin_Irina_1986):

Nu-i obligatoriu sa fie trecuti martori, va mentiona cauza pentru care nu i-a trecut. Sigur ca nu pot fi martori alti controlori.
In mod normal, dupa ce ti-a luat datele, trebuia sa-ti restituie cardul. Du-te si solicita restituirea.

| Constantin_Irina_1986 explică (pentru Ioandelasal):

Pai nu aveau acel aparat portabil cu ei, doar au blocat cititoarele din autobuz si asta a fost tot. Cat am vorbit cu ei in statie au venit si alti colegi de pe alt autobuz si in toata aglomeratia tipa a disparut cu cardul meu.cel mai probabil in alt RATB, colectionand.
Unde pot solicita restituirea?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Constantin_Irina_1986):

La sediul RATB.

5 răspunsuri:
| Luigi_Gonaciu_1994 a răspuns:

Buna...daca nu ai semnat procesu verbal...ti.a venit amenda acasa?