| anonim_4396 a întrebat:

Buna,
Am o intrebare referitor la indemnizatia de somaj, sunt absolvent de facultate si am depus dosarul pentru somaj in luna septembrie dar am inteles ca trebuia sa stea 60 zile perioada de asteptare, incepand de la 1 august pana pe 1 octombrie,. am revenit zilele acestea pentru ca asa mi s-a spus sa revin dupa 1 octombrie pentru a-l transforma in dosar indemnizat daca nu reusesc sa ma angajez si doamna de acolo mi-a spus ca o sa primesc 250 lei timp de 6 luni, as vrea sa va intreb daca acesti bani se impoziteaza sau sunt 250 lei net, as mai avea o intrebare pentru ca stiam ca se acorda 500 lei si nu 250, va rog daca puteti sa-mi spuneti cum e, in cazul in care ma angajez trebuie sa-i anunt pentru a nu-mi mai da banii sau ma scot ei automat din evidenta?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Da, pentru absolventi indemnizatia de somaj este de 250 lei si se acorda pana la angajare dar nu mai mult de 6 luni.
2. Daca te angajezi inainte de expirarea termenului de 6 luni vei primi si cei 250 lei, pe perioada ramasa pana la expirarea termenului, conform prevederilor Legii nr.76/ 2002, cu modificarile si completarile ulterioare, citez:
"2) Absolventii carora li s-a stabilit dreptul la indemnizatie de somaj si se angajeaza in perioada de acordare a indemnizatiei, in conditiile prevazute la alin. (1), beneficiaza, din bugetul asigurarilor pentru somaj, de o suma egala cu indemnizatia de somaj la care ar fi avut dreptul, in conditiile legii, pana la expirarea perioadei de acordare a acesteia, daca nu s-ar fi angajat.
(3) Drepturile prevazute la alin. (2) se acorda absolventilor care isi mentin raporturile de munca sau de serviciu pentru o perioada de cel putin 12 luni de la data angajarii." Numai bine!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, indemnizatia de somaj pentru absolventi este de 50% din ISR (Indicatorul Social de Referinta), indicator care, in acest an, este de 500 lei, deci indemnizatia primita va fi de 250 lei lunar. Nici pentru cei care au lucrat indemnizatia nu este de 500 lei ci doar de 75% din ISR, respectiv 375 lei, la care se adauga anumite procente din salariul de baza lunar brut pe ultimele 12 luni de stagiu de cotizare, asa ca poate fi diferita pentru fiecare.

| AlecsRvaSpunePa a răspuns:

Vei primi 250 RON in mana timp de 6 luni cu conditia ca in fiecare luna sa te prezinti la viza cu buletinul si carnetul de somer. Daca te angajezi te scot ei automat din sistem! In momentul in care ai semnat un CIM (Contract individual de munca), angajatorul se va duce si va depune actele la ITM.Cei de la Institutul teritorial de munca, trimit la randul lor actele la AJOMF, care iti taie indemnizatia de somaj!

Atentie, nu te anunta nimeni!

PS. Sunt cazuri in care cei de la AJOMF nu se prind.Eu de exemplu am lucrat 6 luni si am primit in acelasi timp si indemnizatie inca 3 luni.Smecheria e sa nu te spargi la tipa de la ghiseu cum ca ai avea o ocazie de lucru (Asta in cazul in care nu s-au prins deja).

Bafta!