| DeliaC a întrebat:

Am o întrebare serioasă și rog pe cineva să mă ajute, cine se pricepe, desigur. Deci, să încep. Am card la CEC și în seara asta am fost la un ATM și voiam să scot o sumă de 90 lei. Nu am primit banii deși în aplicație mi-au fost trași din cont. E a nu știu câta oară când mi se întâmplă situații de genul la CEC și m-am săturat până în gât să tot intru în bancă să le spun cât sunt de idioți și ei și ATM-urile lor. Sunt foarte nervoasă și pornită pe ei. Rog să îmi explice cineva cum pot să depun o plângere sau ceva de genul, să dau banca în judecată. Nu mă pricep dar știu că există ceva. Deci jur că m-am săturat să se tot întâmple chestia asta. Rog din suflet pe cineva să mă ajute cu o explicație scurtă și concretă. Vreau să fac asta cât mai repede. straight face

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dar ai activat cardul primit de la CEC?
Ca fara sa-l fii activat, nu poti sa-l folosesti!

| DeliaC explică (pentru Violleta2022):

L-am activat. Il Am de un an jumătate. Și mi se tot întâmplă chestia asta. Și nu mai suport sincer. Sa tot umblu pe la banca sa imi recuperez banii.

| Violleta2022 a răspuns (pentru DeliaC):

Cand scoti banii, evita sa scoti de la orice bancomat, ca risti sa nu poata face conexia prin internet cu CEC-ul si sa vada daca ai bani, ca sa-i elibereze.
Ideal este sa scoti bani de la un bancomat al CEC-ului, fiindca nu platesti comisioane de retragere a numeralului, iar conexia se face rapid si usor.
Banuiesc pana la urma, ca-i treaba de conectare la internet a bancomatului respectiv, cu portalul CEC-ului.

| DeliaC explică (pentru Violleta2022):

Doar de la bancomate CEC scot.

| Violleta2022 a răspuns (pentru DeliaC):

Daca intr-adevar ei au probleme cu conexia de la bancomate si dau rateuri, scoate-ti banii si du-i la o banca care nu are asa probleme. Asta va elimina din start, un stres de care nu ai nevoie!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu am mai auzit de așa ceva. De vină poate fi bancomatul iar nu emitentul cardului.
După primul incident, trebuia să ceri preschimbarea cardului la banca emitentă. Ea nu este deloc vinovată nici de funcționarea proastă a bancomatului nici de emiterea cardului, căci cardul nu este emis de ea. Astfel cardul Visa aparține de firma Visa, iar nu de bancă, banca doar îl încarcă cu bani prin conexiune cu contul tău bancar.

| DeliaC explică (pentru sadrian46):

La primul incident mi s-a spus că este vină bancomatului. Cică a fost o tranzacție cu dus-întors și banii îmi intră inapoi mai târziu. Pe naiba, tot eu am avut de umblat să îi recuperez. Cică "e un aparat doamna, se mai intampla, cât poate și el". Deci, era să o înjur pe aia! Să își repare "aparatele" De 2 bani, ca eu m-am săturat!

| sadrian46 a răspuns (pentru DeliaC):

Energia negativă poate bloca aparatul. Cum înjuri așa vei fi servit. Roboțeii au și ei suflet.

| DeliaC explică (pentru sadrian46):

laughing

| DeliaC explică (pentru sadrian46):

Nu stii cat de enervantă e chestia asta.

| sadrian46 a răspuns (pentru DeliaC):

Nevroticul are o problemă, el știe că doi și cu doi fac 4 și nu 5, dar asta îl enervează foarte tare.
Să îți dau un exemplu. Era vremea prin 92 când incă nu se găseau chiar de toate ca acum. De exemplu cafeaua nu prea era, și nu se găsea mai ales ce de calitate.
La un bufet dintr-un mall de pe vremea aceea, care era amenajat prin niște paravane într-un depozit engros dezafectat. Pe tejghea la bufet era un pachet mare de cafea, 5 kg și pe el era pus tot un bilet mare pe care scria 5 kg 250 lei. Care era problema, cantitate mare, preț mic, la vedere numai să ai la tine să te delectezi. Acea priveliște creea uimire și cei ce treceau, întrebau.
- Totuși, cât costă cafeaua aceea?
Fiecare nou sosit și treceau pe acolo din minut în minut, să intre în mall, întrebau asta.
Iar vânzătoarea urla fără discriminare.
- Sunteți analfabeți, sunteți chiori? Scrie acolo!
De ce? Era supra solicitată de serviciul ei, și devenise nevrotică.
Era datoria ei profesională să răspundă politicos și să incearcă să vândă acea cafea.
Astfel hai să revalorizăm ce ți se întâmplă.
Dacă totul ți-ar merge perfect, ai spune că cineva acolo sus te iubește.
Dacă totul ți-ar merge rău, ai spune că cineva, spiritul rău, are ceva cu tine.
Te enervezi, căci cineva crezi că are ceva special cu tine.
Cu cine. cu EU! Cum își permit ei, banca, Visa, bancomatul, să nu te servească pe tine?
Astfel enervarea, e enervant, începe de la eu.
Ce înseamnă acea enervare?
Este o tensiune care nu se poate descărca. Când nu se poate descărca, ca orice supra tensiune, arde neuronii de alături, perturbă viața. Te lași? Cine e de vină. Nu bancomatul ci EUl.

| DeliaC explică:

Am uitat să menționez că O SĂ-MI ÎNCHID TOT LA EI și îmi fac card în altă parte. CEC cea mai proastă bancă, cei mai hoți. straight face