| anonim_4396 a întrebat:

Buna, am o mare problemă, am făcut câteva lucruri si acum sunt șantajata, am apelat la poliție sa ma ajute. Am povestit tot, dar stau cu teama sa nu audă familia mea polițistul a zis ca ramane intre noi si ma va îndruma. El imi cunoaște toata familia, este vreo șansă să zică familiei mele ce am vorbit?

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Eu, in locul tau, as face un "decont" cu sotul meu, explicand ce- si de ce ai facut. Din acel moment n-ai mai putea fi santajata, iar daca individul ar arata materialul sotului tau, atunci nu ar fi surpriza (dimpotriva: santajistul ar avea sanse sa "incaseze" ce merita chiar de la sotul tau.
Totul depinde de tine, cum duci discutiile cu sotul tau si reusesti sa stea pe partea ta!

| darrio2007 a răspuns:

Sunt toate sansele ca familia sa afle. Si mi se pare normal. Cine stie ce porcarie ai facut. Asuma-ti raspunderea.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Politistul nu e nici avocat, nici popa, nici medic. Nu exista politica de confidentialittea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Polițistul a recomandat sa mai astept sa nu il cheme la birou deoarece omul care ma santajeaza poate prindă ură și se poate răzbuna fara sa mai ceara bani ci doar sa spuna despre ce am făcut. Polițistul mi-a recomandat sa astept poate ma santajeaza iar si sa ii facem flagrant atunci se poate speria mai bine daca il prinde in fapt si sa ma lase in pace, el mai având dosare pe la poliție.
Ce sa mai zic am făcut o de oaie am vrut sa ma răzbuna sa simt si eu ce simte sotul meu cand ma înșeală dar am dat peste un nemernic care urmărește banii

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu mas speria daca nu as avea copii. Dacă gândeam putin mai mult atunci aveam liniște acum sad
Pur si simplu sunt terorizată de acest gând

| Bariel a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca politist poate face ce vrea, nu e ca la psiholog, doctor, avocat sa aiba reguli stricte de confidentialitate. Te afli intr o mare dilema.
Critica: Ar fi trebuit sa analizezi mai bine situatia, mai ales daca ai spus ca politistul cu santajistul se cunosc, sunt sanse mari sa fie mana in mana, sa te cheleasca de bani si apoi sa te si dea de gol.
Presupusa solutie: Eu personal, as cauta informatii despre individ si cel mai probabil i-as raspunde cu aceeasi moneda. Sau poti pune pe cineva sa l invineteasca, dar presupun ca nu esti genul de persoana.

Politistul este nevoit sa te ajute, in nici un caz nu i dai bani individului daca iti cere politistul, si daca o face ar fi bine sa l reclami. Daca se afla, ori îi ceri scuze sotului, ori divortezi. Dupa cum ai descris tu situatia, cel mai probabil e o relatie toxica, care nu isi are rostul.

| anonim_4396 explică (pentru Bariel):

Nu e genul acela de polițist. Ma stie si pe mine si pe santajist, dar satajistul este un nemernic. Mi a zis,, cu cine te ai încurcat si tu,, stie ce fel de om sunt eu si familia mea

| christall a răspuns:

Ideea e sa nu spuna nici la altii ca zvonul se duce. Daca ii ascunzi sotului tau ce s-a intamplat si afla e mai grav decat daca recunosti tu. Trebuie sa te gandesti, barbatii nu sunt ca unele femei, sa accepte inselatul. Sunt 3 optiuni: una sa te ierte, dar sa nu uite si sa-ti reproseze, a doua e divortul si a treia e sa pastrezi secretùl cu riscurile aferente. Dar tu stii mai bine.

| LeSuiton a răspuns:

Pai daca trimiti nuduri la ce te asteptai, daca nu esti fraiera nu te santajeaza nimeni. Cum sa nu fie sanse sa ii zica familiei ce ati vorbit, daca vrea le spune.

| anonim_4396 explică (pentru LeSuiton):

Nu am trimis nuduri, dar am avut o aventură. Ma refer la polițist daca ma zice familie mele, fiindcă se cunosc. Deci ramane confidențial ce am vb cu el sau?

| TPU2019 a răspuns:

Adevărul întotdeauna iese la suprafață, mai devreme sau mai târziu.