| Geosmn a întrebat:

Buna, am o mare problema. Ieri am dat mașina mea la schimb pe alta. Și desigur, mi-am luat teapa.
Întrebarea mea este, eu am contract de vânzare cumpărare cu mama samsarului, mâine dacă scot fiscalul la mașina mea, iar samsarul nu îl vrea, se trece automat la el la primărie? Sau rămâne tot a mea? Eu vreau doar sa scap de ea de la primărie. Ca mașina pe care am cumpărat-o de la el, desigur ca nici aia nu are fiscal și l-am căutat pe proprietarul dinaintea samsarului, înțelegând de la el ca samsarul refuza fiscalul.
Va mulțumesc! Și sper sa ma ajutați ca sunt destul de panicata.
Dacă nici proprietarul dinaintea samsarului nu vrea sa îmi dea fiscalul, o pot duce la fier vechi? Cu contract de vânzare cumpărare, certificat si cartea mașinii?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui un element esential pentru un raspuns corect: mama samsarului era proprietara a masinii sau nu?
Daca nu era proprietara contractul este nul, nimeni nu poate vinde legal daca nu este proprietar.
Daca era proprietar si nu-ti da toate actele pentru inmatriculare poti solicita anularea contractului printr-o actiune in judecata.

| Crackman a răspuns:

Din câte știu eu
Tu trebuie sa mergi și cu contractul dovedești ca nu o mai ai.
Ceea ce înseamnă că o să fie radiata de la tine
Iar dacă ala nu îți oferă fiscal fa câteva amenzi și o sa ajungă la proprietarul mașinii după care, sigur poți sa o dai la dezmembrări sa scoți ceva

| christall a răspuns:

Mergi la primarie si intreaba ce poti sa faci.