Întrebare recomandată | Mony a întrebat:

am o mare problema pe care trebuie s-o rezolv cumva in maxim o saptamana.

1. Am o procura notariala (imputernicire) pentru pocedurile Erasmus, intrebarea este oare se poate modifica (de catre acelasi notar) ca sa serveasca si in alt scop? ( de ex: semnarea unui contract de cazare in camin?)

2. Sau cum pot rezolva altfel cu o procura notariala, sunt plecata din tara si nu prea am posibilitatea sa ma deplasez la ambasada/consulat?

3. Oare as putea scrie o cerere sau ceva de genul acesta prin care doresc sa imputernicesc pe cineva din Romania, sa-l semnez si sa il trimit prin fax, eventual sa fie legalizat sau nu stiu?

O sa intreb si un notar, dar as vrea sa stiu daca aveti si voi un raspuns sad
O solutie salvatoare?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Procura notariala nu se poate modifica, trebuie o noua procura. Nu exista o alta posibilitate de imputernicire.
Procura se poate face la orice notar public din Romania, la orice reprezentanta a Romaniei (Ambasada ori Consulat) din strainatate sau la un notar public strain, caz in care va trebui tradusa in Romania si legalizata semnatura traducatorului. Pentru traducere si legalizare se poate duce si persoana caruia ii dai procura.