| IonelaaYoni a întrebat:

Am o mică întrebare, se poate face pașaport la un copil de 10 ani dacă tatăl său e plecat din țară? Daca părintele respectiv trimite din țara respectiva cum că e de acord cu pașaportul. o împuternicire, e valabil aici în România, sau trebuie sa vină expres el să semneze acordul?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poate sa mearga mama ta, cu o procura speciala de la tata. Daca ambii parinti lipsesc poate sa mearga alta persoana cu tine la pasapoarte, dar acea persoana trebuie sa aiba o procura speciala, facuta de parintii tai, prin care o imputernicesc sa faca demersurile necesare ca tu sa obtii pasaport. Procura se poate face la orice reprezentanta diplomatica (Ambasada ori Consulat) a Romaniei, din tara unde se afla parintii tai si i-o trimit celui imputernicit prin posta sau curier rapid.

| IonelaaYoni explică (pentru Ioandelasal):

Deci ar putea să îi trimita tatăl meu mamei o hartie din Franta cu care o împuternicește își da consimțământul că poate să ii facă pașaport celui mic.

| Ioandelasal a răspuns (pentru IonelaaYoni):

Sigur ca se poate si asa trebuie sa procedeze.

| IonelaaYoni explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc! happy

5 răspunsuri:
| AlexandruPaulescu a răspuns:

Poate sa faca imputernicire! Daca calatoresti in UE, din cate stiu nu ai nevoie de pasaport! eu am plecat cu mama mea in Italia, pe cand aveam eu 13 ani, deci nici buletin nu aveam, mi-a trebuit doar imputernicire facuta la notar! deci el ar putea sa faca o imputernicire la notar acolo unde e el si sa ti-o trimita. acum cu pasaportul...mai intereseaza-te! dar asa a fost la mine! o zi buna

| florinica123456789 a răspuns:

Poate trimite o procura de la Ambasada