| diomedea a întrebat:

Am o nedumerire! Sunt angajata intr-o companie pe vanzari, lucrez la program de 8 ore, si ma gandesc sa-mi fac un contract de colaborare cu o alta firma, in paralel, ca sa-mi mai creasca salariul pe cartea de munca. Am cumva nevoie de acordul angajatorului actual? Ma poate impiedica sa fac asa ceva? Exista vreo legislatie in sensul asta?

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din cate stiu eu, ai nevoie de acordul scris al angajatorului actual, fara ca acesta sa se poata opune. Dar esti obligata sa-l anunti si sa-ti anunti actualul angajator de celalalt loc de munca.

| EUSIATIT a răspuns:

Normal ar fi ca tu sa nu dai socoteala nimanui ce faci dupa program nu? dra daca stii cum e in ROM ca invidia e mare si cei care spala in urechea sefului... asa ca e bine sa i sp si lui dar nu are dreptul sa te opreasca ok bafta