| mihneadan a întrebat:

Am o nelamurire: Am achizitionat de curand un butterfly de tip pieptene pentru antrenament(trickuri), dar nu stiu daca este incadrata ca arma alba. Stie careva?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L.295/2004, rep. in 2014, citez:
"8. arme albe cu lamă - armă care îndeplineşte următoarele criterii:
a) lama este fie solidară cu mânerul, fie echipată cu un sistem ce îi permite să facă corp comun cu mânerul său;
b) are tăiş dublu pe toată lungimea sa;
c) lungimea este mai mare de 15 cm;
d) lăţimea este mai mare sau egală cu 0, 4 cm;
e) are un mâner prevăzut cu gardă."
Chiar daca nu indeplineste conditiile pentru a fi considerata arma alba tot n-ai dreptul sa-l porti in anumite locuri si la anumite evenimente, fapta ar constitui infractiune, conform Codului penal, citez:
"ART.372. Portul sau folosirea fără drept de obiecte periculoase
  (1) Fapta de a purta fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri special amenajate şi autorizate pentru distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun:
a) cuţitul, pumnalul, boxul sau alte asemenea obiecte fabricate sau confecţionate anume pentru tăiere, înţepare sau lovire;
b) arme neletale care nu sunt supuse autorizării ori dispozitive pentru şocuri electrice;
c) substanţe iritant-lacrimogene sau cu efect paralizant se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
  (2) Folosirea, fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri de distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun a obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (3) Portul, fără drept, al obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) în sediul autorităţilor publice, instituţiilor publice sau al altor persoane juridice de interes public ori în spaţiile rezervate desfăşurării procesului electoral se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă."

4 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Se pare ca la noi in tara balisongul nu e interzis in mod expres, ca in multe alte tari, dar totusi politia te va privi cu mai multa ostilitate daca ai asa ceva la tine decat daca ai un briceag. Cred ca nu e interzis pentru ca am vazut de vanzare, dar sigur nu stiu.

| dovahkiin9386e6e a răspuns:

Cutitul este o arma alba, dar de preferat sa nu il tii la vedere

| OfCourseNot a răspuns:

Https://en.wikipedia.org/wiki/Butterfly_knife
Cred ca este considerata arma alba. totusi este cutit, cel mai bine ar fi sa ii tocesti taisul pentru a dovedi ca nu este letal daca te intreaba cineva. Si sa nu il tii la vedere intr-o zona populata, sa nu te miri de ce te evita lumea si vorbeste la telefon in loc sa se uite la el rolling on the floor))

| OfCourseNot a răspuns (pentru OfCourseNot):

"sa nu il tii la vedere intr-o zona populata" voiam sa zic sa nu il fluturi