| redrosegirl a întrebat:

Am o nelamurire si ma gandeam ca aici as putea gasi informatii utile care sa ma lamureasca.
Pe 20 mai am inceput sa lucrez la un supermarket pe raion preparate, am platit analizele desi l-a inceput mi s-a spus ca sunt suportate de angajator dar cand am intrebat de ce am platit eu analizele si nu ei mi-au spus ca au omis sa spuna asta. Mi s-a facut contract pe perioada determinata de 3 luni. Dar la jumatatea lunii iunie a avut loc o sedinta unde am fost informata ca voi fi mutata pe sala sau la un alt supermarket deoarece isi doreau o fata cu mai multa pregatire. Am fost de acord si mi-am continuat munca dar spre sfarsitul lunii, sefa de magazin m-a anuntat ca au gasit o noua fata iar contractul meu se va incheia cu data de 1 iulie. Nu mi-a venit sa cred. Am intrebat de ce iar motivele au fost neclare.
1. Nu ii place de mine si cum lucrez. De ce nu mi s-a spus asta in perioada de proba? 16-19 mai?
2. Sunt neingrijita. M-am simtit jignita si am intrebat-o de ce face aceasta afirmatie. Raspunsul : Nu te machiezi si intr-o zi aveai halatul botit.
3. Mi s-au pus in spate niste produse expirate lasate intentionat la vitrina de catre colega de tura. Desi sefele de tura stiau situatia au preferat sa taca. Stiau multe despre colega mea de tura cum ca lucreaza pe la spate daca nu ii convine de o noua angajata.
Mentionez ca nici nu era comunicativa si era foarte tupeista si orice greseala pe care o facea nu exista si facea ca greselile ei sa pice pe mine. Oare numai eu raspundeam de raion, produse si comenzi? Sefa de magazin o ridica in slavi.
Astea-s motivele pentru care am fost obligata sa demisionez daca nu acceptam eram concediata.
In fine, sa trec mai departe. Astazi mi-am primit banii ( jumatate din salariu, adica 600 de lei, banii de pe 15 -30 iun. ) si 21 de bonuri. Atunci cand mi-am dat demisia mi s-a spus ca voi primi si lichidarea dar nu am primit nimic. Mentionez ca acum 2 ani am mai lucrat la un supermarket, tot pe raion de preparate. La sfarsitul lunii am primit 600 de lei si 21 de bonuri. Am lucrat fix o luna dupa care mi-am dat demisia. Am fost sunata sa vin sa-mi actele si chitanta care facea dovada lichidarii, pe card mi s-a pus suma de 700 de lei, cu 100 de lei mai mult si mi s-a comunicat ca acei bani reprezinta lichidarea.
As vrea sa stiu de ce la acest supermarket nu am primit lichidarea si cand am intrebat despre asta mi s-a spus ca nu exista asa ceva si ca e ceva ce nu au auzit pana acum. Am preferat sa tac decat sa stau sa le explic si sa ma creada vreo ciudata. Vreau sa stiu sigur daca e normal ca nu am primit nimic desi am fost obligata sa imi dau demisia sau toata faza cum ca lichidarea e mai mare ca salariul cu 100 de lei nu e reala. Aunci de ce la cel supermaket am primit -o si la acesta nu desi mi s-a spus ca imi voi primi toate drepturile salariale.
Multumesc pentru atentie si astept raspunsuri cat mai utile si sfaturi care sa ma ajute ce sa fac in caz de nedreptate. Sa aveti o zi frumoasa!

P.S. Imi cer scuze pentru eventualele greseli de scriere.

35 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui un element important pentru un raspuns corect, respectiv ce salariu de incadrare ai avut.
Daca ai avut salariul minim pe economie (1.250 lei) si ai lucrat intrega luna atunci trebuia sa primesti, pe luna iunie, suma de 925 lei, bineinteles daca n-ai avut retineri, tu spuneai ca ti-au imputat unele produse expirate.
Daca n-ai avut retineri si n-ai primit 925 lei, poti reclama la ITM.
Incearca, inainte de reclamatie, sa te adresezi directorului/patronului firmei.
Daca nu rezolvi cu ITM te poti adresa justitiei.

| redrosegirl explică (pentru Ioandelasal):

Sefa de tura stia de produsele expirate : au fost scoase de la vitrina si puse pe retur. Nu am fost acuzata de asta deoarece se stia cine a facut asta doar mi s-a atras atentia si cand am spus ca nu sunt singura care raspunde de raion mi s-a spus ca cealalta colega e perfecta desi restul colegilor stiau situatia reala cum ca respectiva colega,, uita,, produsele in vitrina dar cum nimeni nu vrea sa-si piarda jobul nu s-au bagat. In contract aveam 1400 de lei din care 200 de lei bonuri, 200 de lei catre casa pensiei, sanatate, etc si 1000 de lei salariul. Cel mai tare ma deranjeaza ca am fost mintita pentru ca mi s-a spus ca voi primi toate drepturile salariale si bineinteles ca nu s-a intamplat.

| Ioandelasal a răspuns (pentru redrosegirl):

Inseamna ca erai incadrata la salariul minim brut pe tara, respectiv 1.250 lei, tichetele de masa sunt separat de salariu.
Tichetele de masa le-ai primit pe intreaga luna, asa ca, daca ai primit doar 700 lei, mai ai de primit 225 lei.
Incearca o rezolvare amiabila si, daca nu-ti dau suma respectiva, poti proceda asa cum ti-am spus in primul raspuns.

| alessia5158 a răspuns:

Cand inca te-ai aflat la munca, banuiesc ca, pentru prima jumatate a lunii iunie, ti-ai primit banii.Cum tu singura sustii ca cei 600 lei, primiti astazi, se refera la a doua jumatate a lunii iunie(15-30 iunie), inseamna ca pentru luna iunie ti-au platit tot salariul. Nu poti pretinde sa fii platita si pentru prima jumatate a lunii iulie daca contractul tau a incetat la 1 iulie!

| redrosegirl explică (pentru alessia5158):

Pai tocmai ca asta nu inteleg. La celalat supermarket am primit lichidarea ( am primit 700 de lei ) in afara de salariu care a reprezentat 600 de lei si bonuri. In total au fost 1100 de lei si bonuri in val. de 200 de lei. Cum se face ca aici nu a primit lichidare desi mi s-a zis ca o voi primi iar astazi la birou mi s-a zis ca ei nu au auzit de asa ceva.

Bula
| Bula a răspuns:

1. Ai facut o greseala dandu-ti demisia inainte de expirarea celor 3 luni contractuale, pe termen determinat. In aceasta situatie nu poti invoca incalcarea contractului inainte de termen.
2. In ceea ce priveste "avansul" si "salarul", suma acestora este salarul lunar intreg, cuvenit dupa orele lucrate in luna respectiva (conform pontajului).
3. Nu este preferabil sa lucrezi intr-un colectiv unde nu esti dorit, in permanenta vor fi conflicte.

| redrosegirl explică (pentru Bula):

Da, am facut o greseala dar teama de a fi concediata abuziv m-a speriat si mi-am scris demisia. Mi-am primit banii dar atunci cand am semnat demisia mi s-a zis ca voi primi si lichidarea si astazi am aflat ca ei nu au azit de asta. Asta vreau sa stiu de ce la un alt loc de munca mi s-a dat lichidare iar aici nu. Se poate sa aiba o anumita politica a firmei?
Nici nu imi doresc sa ma reangajez la ei, nici daca mi-ar oferi dublu.
Multumesc pentru raspuns.

| Bula a răspuns (pentru redrosegirl):

Daca nu vor sa auda de lichidare, atunci mergi la "fortele de munca" si depune o plangere. Le va costa scump problema de "auz".

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Faptele sunt consumate, dar scriu si eu ca sa stie si altii, ca pe viitor sa nu o mai pateasca si ei!
Mereu cand se intampa asa ceva, sau asemanator, indiferent ca e vorba de locul de munca, institutii de stat de orice fel sau Politie, dupa ce scrieti pe hartie care e problema/ele pentru a depune unde trebuie, faceti imediat o copie xerox si cand o depuneti, cereti imediat si nr de inregistrare pe copia xerox! Ideal este sa activati inainte si functia de reportofon a telefonului, pentru ca s-ar putea sa primiti/auziti niste chestii ncredibile aprioric, si sa nu fiti crezuti ulterior, dar daca aveti inregistrarea live, "it`s pure gold" pentru ca poate fi Unica sansa cu care sa rezolvati problema!
De asemenea, daca vi se spune ceva dubios, sau sunteti refuzati, intrebati de ce, si care este Temeiul Legal al refuzului, sau a ceea ce nu vor sa faca, semneze, rezolve, dea curs, etc. Apoi, calm, intrebati numele aceluia, daca nu, sau si daca are ecuson, pentru ca sa fie indubitabil cine refuza solutionarea problemei - iar in cazul politistilor, intrebati si gradul si functia detinuta!
E preferabil sa nu aveti nevoie, dar asta e, la noi e plin de "binevoitori si competenti" ca si de oameni rai pur si simplu, din pacate!
Poate ne si spui cum ai rezolvat pana la urma!
De obicei, de ITM se cam tem, iar de faza cu produsele expirate, daca mergeai sa ceri o parere la OPC, poate puteai ramane acolo, cum ti-a raspuns cineva de tipa aia care a refuzat sa semneze demisia!
Daca dupa ce iti faceai treaba la vitrina, semnai cumva distinct cu un marker toate produsele si faceai poza cu telefonul, puteai avea dovada ca NU ti se poate imputa Tie acea neindeplinire a sarcinii de serviciu, sau, mai puteai si pandi colega aia rea, cand face nasoale si o pozai de la cativa metri ca dovada!
Foarte important! Sa aveti suficienta spatiu pe card/telefon pentru poze si inregistrare vocala salvatoare!
E valabil si pentru cand va opreste politia rutiera! Porniti imediat reportofonul/ inregistrarea vocala, ca sa fiti asigurati, ca multi dintre astia sunt foarte obraznici si tupeisti!
Deci, oriunde aveti o problema, depuneti si cereti numar de inregistrare pe copia xerox! Daca refuza, cereti sa vorbiti cu superiorul aceluia, si sa aveti inregistrarea audio pornita dinainte!
Cand e posibil, e ideal sa fiti insotiti - un martor mereu obliga la respect si retinere de la rele!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Intreaba-l in particular pe Ioandelasal. Este un bun jurist: http://www.tpu.ro/utilizator/scyw

| redrosegirl explică (pentru Salontanul):

Multumesc pentru informatie.

| KodrutZ a răspuns:

1. Perioada de proba e asa, ca sa vada daca esti complet degeaba sau POATE ca ai face fata.
2. Aia e o vaca. Daca in fisa postului nu scrie ca e musai sa te machiezi, sa o f*ta satana de idioata. Legat de halat... sa zicem ca s-ar putea inputa asta. Nu suficient cit sa te dea afara, desigur. Si trebuia sa iti atraga atentia in ziua respectiva.
3. Legat de asta... no comment.
Obligata? Trebuia in secunda doi sa dai telefon direct la ITM. Conform legii, pleci in conditiile tale, nu ale lor. Atita vreme cit nu semnezi, nu au voie sa te dea afara. Plus ca nu merge sa te dea direct. Trebuie avertisent scris, penalizari, alea-alea. NU POTI FI CONCEDIAT PE LOC!
Da numele supermarketului, sa stim si noi care sint mai dobitoci ca media. De Lidl s-a auzit de bine mai de curind, si nu doar o data. Presimt eu ca e vorba de Carefour? Nu trebuie' sa zici unde anume.
Sfatul meu e doar unul - fuga la ITM urgent.

| redrosegirl explică (pentru KodrutZ):

Pai problema e ca nu am stiut ce sa fac si mi-a fost teama sa fiu concediata fara sa sa stiu de ce si am acceptat propunerea lor de a semna demisia. E un supermarket local -PACO. In mare toate supermarketurile sunt la fel, isi bat joc de angajati profitand de faptul ca ei au functii inalte, parerea unui angajat nu conteaza in fata lor. Crezi ca ITM face ceva? Tare imi e sa nu imi fac probleme! sad

| KodrutZ a răspuns (pentru redrosegirl):

Ah, Paco, parca am vazut si prin Iasi asa ceva. De fapt da, e la juma' de ora de plimbare de mine. Doar ca nu au deloc haleus acolo. In fine. NU AI CE PROBLEME SA ITI FACI. Buba e ca trebuia sa iti cunosti drepturile si sa NU semnezi rahatul ala de demisie. Prin 2007 lucram intr-un loc cam jegos si voiau sa o dea afara pe o tipa. I-au pus demisia in fata, nu a vrut sa o semneze. S-a dus in continuare la job, si-a facut treaba ca inainte, nu aveau de ce sa se ia. A plecat cind a vrut ea, nu cind au vrut ei. happy

| redrosegirl explică (pentru KodrutZ):

E doar in Vrancea! happy Pff, super tare tipa! big grin
Asa trebuia sa fac si eu dar cum nu am stiut ce sa fac si mi s-a spus ca imi vor incheia ei contractul daca nu renunt de bunavoie am renuntat la contract. Multumesc pentru raspuns. happy

| KodrutZ a răspuns (pentru redrosegirl):

Mdah, cred ca si asta de aici se cheama tot Paco dar e cu totul alta treaba. Au haine/incaltari/diverse accesorii, farfurii, etc.

| Liviu a răspuns:

Asta e Romania, inchizi ochi, si mergi mai departe.Nu pot sa iti spun ceva care sa iti faca inima sa tresara de bucurie.Pot spun doar ca dupa 3 ani de stat acasa, prin pila mi-am gasit loc de munca.La fel, pe acte pare totu in regula.Regulamentu de ordine interioara, nu exista teoretic, practic mi s-a zis in mare cam ce am de facut.Ideea e ca in Romania, ca sa ai un loc de munca trebuie sa pleci capu, sa te umilesti, si sa te lasi calcata in picioare pana ajungi mai veche.Nu te lua tu dupa ala si ala care au facultati, si calca pe alti in picioare.Nu te lua dupa cine stie ce om care are 2 3 facultati si e sef. Pentru ca omu ala, e la putere.Tu trebuie sa te iei dupa cineva care e la munca de jos, care a patit ce ai patit tu.Si care a fost in situatia ta.Iti inteleg durerea din suflet, dar nu iti pot spune decat ca un loc de munca e foarte greu de gasit, iar cand il gasesti inchizi ochi la multe lucruri care nu sunt pe contract.Esti angajat normal si legal pentru o sarcina, faci altele 4 5 in plus aditionale pentru a iti tine locu de munca ocupat.Nu le faci? vine altu care le face doar sa aiba un loc de munca.

| redrosegirl explică (pentru Liviu):

Pai da, problema e ca am fost data afara doar pentru a veni o noua fata adusa de o colega desi mi s-a promis ca nu se va intampla nimic de genul si la sfarsitul lunii mi se spune ca mi se incheie contractul. Si ca sa vezi si ce faza draguta : Peste doua zile ma intreaba sefa de magazin daca mi-am gasit de munca. Ma abtineam sa nu izbucnesc, sunt foarte calma dar totul are o limita. Da, lasi capul in jos dar pana cand? Preferi sa fii calcat in picioare la propriu? Mai bine, lasa! Cu rabdare si ambitie se poate gasi un loc de munca unde esti apreciat si respectat.

| Liviu a răspuns (pentru redrosegirl):

Crezi tu? mult succes, am cautat 3 ani de zile un loc cu atitudinea ta. Pana mi-am vazut de viata si am inteles ca sunt sortit ca multi alti fara pile sa plec capu, vine ziua de salariu am luat banu, si mi-am pus o paine pe masa(vorba vine) intelegi? hai ca acu tu iti permiti, sa faci gura sa te iei cu alti in gura.Dar dupa ce vezi ca o sa schimbi cateva serviciuri si o sa stai cam mult acasa, o sa taci si o sa inghiti pana numai poti, vi acasa te descarci plangand si etc.Tre sa intelegi, trebuie sa rumegi, daca nu ai pile, si nu esti sef, esti un nimic, nu nu mai tu.Ci toti suntem asta, drepturi avem doar pe hartie.Numai cand moare cate unu, sau il nenoroceste pe viata, atunci se face ceva si atunci doar de fatada.

| redrosegirl explică (pentru Liviu):

Mai bine sa am atitudinea pe care o am decat sa accept sa fiu calcata in picioare de niste nesimtiti fara scrupule! Suntem oameni, suntem egali si atat timp cat ma respecti te respect. Spune-mi tu, ai sta sa fii jignit si lovit de catre niste sefi doar pentru ca tu esti un angajat? De ce sa sa nu te poti autodepasesti? Din greseli si experiente invatam. Nu e vorba ca imi permit sa ma iau in gura cu alti dar am fost destul calcata in picioare pentru faptul ca am fost buna. Daca esti bun esti luat de prost. Fii bun cu cine merita. Nu trebuie sa fim umili in fata nimanui.

| Liviu a răspuns (pentru redrosegirl):

Jignit da,lovit nu. Din ce sens,pentru ca iti spune clar si raspicat "Nu iti convine,pleci " si daca nu ai unde,si ai familie acasa, ce faci? pleci? Mai tu trebuie sa intelegi o data pentru tot deauna, nu ai studii, nu ai pila mare. Faci pe prostu, si taci pentru ca asta e situatia.Nu te ridici tu cu mot, si sa pui intrebari de ce colegu tau face mai putin ca tine si etc.Pentru ca te ZBOARA, si vine altu care nu pune intrebari.Tre sai ti intre bine in sub constient ca esti la munca de JOS nu ai studii si altu care are pila mare si deloc studii te freaca.Atunci stai cu mandria ta si rabzi de foame.Crede-ma,eu vorbesc din experienta 3 ani am stat acasa, din cauza ca aveam atitudinea ta.Ca ce? ca sa imi zica mie ala sa raman pste program? sau sa ma umilesc? Fiecare invatam din greseli

| redrosegirl explică (pentru Liviu):

Pai am studii, de ce sa ma frece unul care nu are? Sau care vezi draga doamne hai sa ne dam mari. Nu rabd de foame, am deja un alt job. Nu accept sa fiu jignita, nu au dreptul. Lasa, toti facem munca de jos, da' toti putem ajunge si sus muncind fara sa ne umilim. Trebuie sa ne autodepasim, prin jigniri si loviri nu ajungem decat sa devenim niste frustrati, invidiosi si sa ne plangem de mila. Asta e, plec decat sa stau undeva unde nu sunt placuta. Mi-am gasit job si fara pile, deci se poate.

| pufulescu a răspuns (pentru redrosegirl):

Nu mai pierde vremea certandu-te cu unii pe aici.
Asta e mentalitatea romanului, sa plece capul cat mai jos si sa se declare multumit ca " s-a descurcat ". Cine nu suporta mizeria morala din Romania, mizerie care depaseste orice altceva de pe planeta asta, pleaca pur si simplu in alta tara. Sa stii ca multi au plecat nu de foame ci fiindca pur si simplu innebuneau sa fie umiliti si luati peste picior de patronasi cu 8 clase sau analfabeti ajunsi sefi fiindca isi turnau colegii. Ce ti-am zis despre mizeria morala nu e exagerare, abuz si nedreptate exista peste tot in lume, eu am gasit asa ceva si in Germania... dar niciunde nu exista atata acceptare a acestei mizerii inclusiv din partea Statului si niciunde nu e ca in Romania, sa trebuiasca sa inghiti orice fara macar sa ai posibilitatea sa te razbuni.

| redrosegirl explică (pentru pufulescu):

Multumesc! In sfarsit cineva care ma intelege! big grin
Nu e normal sa ne lasam umiliti in fata nimanui. Imi oferi respect, iti ofer respect. De ce sa stau sa fiu umilita cand pot sa plec linistita si fericita si sa imi gasesc un alt loc de munca unde sa muncesc in armonie. Peste tot se intampla dar in Romania se pare ca e o moda se ne lasam calcati in picioare.
O noapte cat mai frumoasa :*

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce vârstă ai? Ai putea face o plîngere la politie sa le zici ca te au dat afara in mod abuziv, te au jignit si nu ti au plătit toti banii, si vezi ce zice politia, poate le face un control si daca sunt in ne regulă cu actele le si închide firma. O seară frumoasă, de unde esti? Multumesc.

| redrosegirl explică (pentru CristiDinBucuresti):

Multumesc de raspuns. Ti-am lasat un mesaj privat.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Din păcate Românii fie ei șefi sau oameni de rînd, au acest prost obicei sa jignească, sa umilească oamenii, in cazul tau erai angajată, ei nu se gîndesc si la tine? Poate te doare ceva poate ai nevoie de ajutor fiind nouă in tr un anumit domeniu, atît șefii cît si coleggii de muncă nu stiu altceva decît sa te învinuiască pe tine pentru tot ce nu le convine lor, sunt niste măgari.

| redrosegirl explică (pentru CristiDinBucuresti):

Da, ai dreptate dar nu toti gandim la fel.
Se pare ca nu, ii doare undeva de parerea angajatilor.

| Panzer1945 a răspuns:

Cel mai bine, parerea mea, este sa te adresezi celor de la protectia muncii, le faci o reclamatie online.

http://www.protectiamuncii-ssm-psi.ro/sesizari-si-reclamatii

| redrosegirl explică (pentru Panzer1945):

Multumesc de raspuns. Voi face reclamatie in cazul in care trebuia sa primesc lichidarea asa cum am primit-o la celalalt loc de munca.

| Panzer1945 a răspuns:

Politia nu are nici o treaba cu asta, deocamdata. Totusi, tine cont de faptul ca tu ai lucrat doar 2 saptamani acolo, nu o luna intreaga ca la celalalt magazin.

| redrosegirl explică (pentru Panzer1945):

Am lucrat o luna si doua saptamani.
De pe 20 mai pana pe 1 iunie -> 2 saptamani.
De pe 1 iunie pana pe 30 iunie -> 1 luna.
In total o luna si doua saptamani.

| scufitaroz a răspuns:

Cand te-ai angajat nu ai primit pentru citire si semnare fisa postului si regulamentul interior? Acolo gaseai mai multe detalii despre atributiile postului si regulile respectivului post de lucru.
Daca toate discutiile le-ai avut doar cu sefa de supermaket, iar raspunsurile acesteia nu te-au lamurit mergi la sediul central al respectivului supermarket si discuta cu cineva de la resurse umane pentru a primi mai multe lamuriri.
Poate ar trebui sa te adresezi si celor de la ITM pentru ca multi angajatori profita de faptul ca angajatii in general nu isi cunosc drepturile si astfel isi permit sa comita abuzuri.
Spune si despre ce supermarket este vorba, astfel incat sa afle si altii la ce sa se astepte de la respectivul angajator.

| redrosegirl explică (pentru scufitaroz):

Am fost si am vorbit cu cineva de la resurse umane dar nimeni nu mi-a dat un raspuns, mi s-a pus o foaie alba in fata si mi s-a zis sa scriu. Da, ar trebui dar cred ca e in zadar.
E un supermarket local, nu e unul la nivel national.

| scufitaroz a răspuns (pentru redrosegirl):

Mergi la ei la resurse umane si depune o cerere in scris in care soliciti lichidarea. Cere obligatoriu laacea cerere si un numar de inregistrare, in acest mod sunt obligati sa iti ofere un raspuns la solicitarea ta. In functie de raspunsul primit poti merge mai departe si discuta cu cei de la ITM.