| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema cu acest om care tot ma insulta si imi spune sa ma sinucid pe Instagram, peste tot si eu ii dau block dar isi face 100 de conturi noi. Daca as merge la politie i-ar putea face ceva sau sa nu mai folosesc Instagram deloc? Gen in fiecare zi comenteaza la pozele mele ma face c***a etc

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Ignora-i mesajele! Nu ii mai da bloc, lasa-l sa scrie in prostie si ignori casuta care apare de la mesajele lui.
Instigarea la suicid e o infractiune, s-ar putea suna si la politie insa nu sunt sigur, ca daca intra prin 7 proxy, oricum nu afla cine este, iar pentru atata nu cred ca politia se deranjeaza mai ales la noi.

Tu raspunzi la provocari si de aia continua, si daca te face dama de consumatie, ignora-l total. Nu te mai lasa atinsa de ce zice si face.
Lasa-l sa zica sa te sinucizi, ce treaba ai tu?
De ce sa nu folosesti Instagram? Ii dai satisfactie sa pleci tu? Atunci chiar ca e destept el.
Lupta stand si ignorandu-l.
Vazand ca nu te mai atinge, va inceta cu astea.

Si adreseaza-te si adminilor daca ai cum.
Fa asa. Ignoranta e cea mai tare lovitura la care nu se asteapta, mizeaza ca te agiti atata.

11 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Daca spui ca iti zice sa te sinucizi in mod repetat, ai putea sa te duci la politie, se poate considera amenintare.

| Ineys a răspuns:

Https://help.instagram.com/165828726894770

Si iti recomand sa iei o pauza de la Instagram, o saptamana, doua, pana se calmeaza individul.

| Mosotti a răspuns (pentru Ineys):

Adica sa plece ea si sa zica ala ca e smecher? Nu, e cea mai buna metoda sa-i incurajeze comportamentul.
Nu se va calma decat cand ea nu se mai da atinsa si suparata de ce zice, cand nu va mai reactiona, cand nici macar block nu ii mai da, adica cand il ignora total.

| Ineys a răspuns (pentru Mosotti):

Daca ala are o problema psihica asta nu ajuta.
Poate sa-l ignore o viata intreaga, tipul va continua sa o agreseze.
Daca dispare din peisaj sunt sanse ca tipul sa uite de ea.

| Mosotti a răspuns (pentru Ineys):

Si lasa-l sa continue! Ce are? Ignoranta, sa continue pana cand? Asta zic, plecand e semn de slabiciunea, adica invinge el si incurajam sa faca si altora. Stai cuminte ca astia cu probleme sunt destepti, nu sunt asa de capu lor, stiu ei ca ea pune botul, stiu f bine cand sa se opreasca, nu e chiar asa, se ascund in spatele bolii sa profite de slabi, ca ei au caracterul infect de fapt.
Nu se arunca la oricine cu care nu le merge.

Cand simte ca nu e loc, trece la alta victima care simte ca o ataca si se lasa atacata, eu am facut psihologia, stiu ce spun. Chiar si in psihanaliza, victimca-agresor, daca agresoru simte ca victima nu mai raspunde, inceteaza, pentru ca dispare scopul pentru care agreseaza.
Ma refer psihic, nu fizic.

Deci parerea mea este sa lupte prin nebagare in seama la infinit, adica nu la infinit, pana inceteaza. Din momentul in care il ignora 101 % orice face si orice zice, nu dureaza mult si se va opri.
Dar sigur daca ii face jocul, asta este, intram in tabolul agresor-victima si 1-0 pentru el, ce sa facem.

Sau sa faca ca Nietzche daca se poate, eu nu stiam de setarea aia, sa faca asa si e mult mai bine.
Dar e bine ca am explicat mecanismul asa ca e bine sa stie lumea la general pentru orice situatie, chiar si in real.

Desi...de fapt si victima in relatia agresor-victima la nivel inconstient doreste sa fie agresata, altfel nu sta in joc, ma refer de ex in relatii de cuplu unde exista aceasta chestie. Evident ca ambii au probleme psihologice din urma.
Dar na, unii cand isi dau seama, ies din joc prin neraspundere la agresiunea psihica.

Sa iti dau un exemplu, unu care isi bate joc de una, ea zice "gata nu mai vreau sa am de a face cu tine", ala revine...se roaga de ea, promite, ea sta de vb cu el, greseala, posibil sa intre iar in joc, ca daca-l asculta inseamna ca o int cat de putin ce zice.
Reactia corecta e sa nu mai stea de vb, sa nu il asculte, va inceta sa mai incerce.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru costinvlad490):

Pai de aia zic sa ignore, IP e dinamic, nu are ce sa-l opreasca sa intre iar. Nici macar sa nu-l mai blocheze i-am zis si se va opri, am explicat de ce. Daca da report si block inseamna ca inca il mai baga in seama.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Du-te la setari si fa-ti contul privat, ca sa nu mai poti primi mesaje de la toti ratatii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred ca e vorba de un psihopat happy fa ce simti

| MagicOneT a răspuns:

Nu cred ca ar rezolva mare lucru politia. Ceva mai util, intra la setari - notificari - notificari push - solicitari Instagram direct si solicitari Instagram direct - le pui pe off. In mod normal, nu ar mai trebui sa primesti mesaje de la conturile care nu te urmaresc. Lasi o perioada asa pana se potoleste omul si dupa activezi din nou functia.
Adaptezi tu daca ai aplicatia in engleza.

Răspuns utilizator avertizat