| Costel_Iancovici_1997 a întrebat:

Bună, am o problema, m-am despărțit de iubita mea după 2 ani și eu am avut un telefon cumpărat de mine pe numele meu. Am chitanță online și nu vrea sa mi-l înapoieze, a zis ca i l-am cumpărat cadou, e recuperabil cu politia? A rămas și cutia la ea cu chitanța

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă aveai chitanța și cutia puteai să spui că ai un bun la acea fata și nu vrea sa ți-l înapoieze.

| Costel_Iancovici_1997 explică (pentru anonim_4396):

Cutia și chitanță e tot la ea dar am în istoric comanda cum am dat-o și am ridicat-o pe eMAG eu zic ca ea trebuie sa dovedea a că e al iei cu chitanța

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Politia nu are nici o atributie in recuperarea cadourilor.
Singura cale legala ar fi s-o actionezi in judecata dar cu slabe sanse de a castiga, daca nu poti dovedi ca nu a fost cadou ci doar un imprumut de folosinta.

| Costel_Iancovici_1997 explică (pentru Ioandelasal):

Am fost la politie aștept sa ma sune am dat declarație a zis ca o sa meargă un echipaj sa ceara dovezi ca e al iei și dacă e almeu și nu îl da se deschide dosar penal

| Ioandelasal a răspuns (pentru Costel_Iancovici_1997):

In mod normal n-are cum sa dovedeasca faptul ca este al ei, deoarece un asemenea cadou se considera dar manual si nu se cere incheierea vreunui act. Daca gaseste o persoana care declara ca i l-ai daruit politia n-are ce sa faca, daca nu n-ai alte dovezi ca a fost doar un imprumut de folosinta.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cum a zis si Ioandelasal: nu poti. Ideea principala este: cat sa fii de zgaraie-branza sa ceri inapoi un cadou? Vai si amar!

| mihai69 a răspuns (pentru Salontanul):

Păi dacă o fi fost "fudul" și i-a luat Aifon xi... tongue

| Salontanul a răspuns (pentru mihai69):

laughing

| Costel_Iancovici_1997 explică (pentru Salontanul):

Dar nu e un cadou i l-am dat să-l folosească puțin ea a zis ca o sa zică ca a fost cadou...